Zawody przyszłości. W jakich branżach to praca szuka człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:03
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę 28 zawodów szkolnictwa branżowego, na które będzie szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Do profesji, które znajdowały się w zestawieniu w poprzednich latach, dołączyły nowe. – Technik dekarstwa, monter nawierzchni kolejowej i technik robotyk – wylicza Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

shutterstock PhotoStockPhoto biuro komputer praca kobieta 1200.jpg
Szukanie pracy w czasie pandemii. "Myśl o sobie inaczej niż dotychczas"

Lista zawodów aktualizowana jest co 12 miesięcy, przez co pokazuje tendencje na rynku pracy w krótkim okresie. – Przy wyborze szkoły nie możemy się kierować prognozami bieżącymi, bo kiedy my skończymy szkołę, sytuacja na rynku już może być nieco inna. Rzeczywiście jest tak, że wykwalifikowani  pracownicy techniczni od dłuższego czasu są potrzebni. Jeśli ktoś stoi przed wyborem ścieżki zawodowej czy technikum związanego z dekarstwem, spawaniem czy elektryką lub ślusarstwem, to jest to dobry pomysł – ocenia Natalia Bogdan, analityk rynku pracy.   

Czytaj także:


rachmistrz FREE 1200.jpg
Szukasz pracy? Zostań rachmistrzem spisowym

Wybór takiej ścieżki edukacyjnej wiąże się z 4-letnią szkołą, a także z koniecznością ciągłego doskonalenia się, ale może zapewnić bardzo dobre dochody. – Wyłącznie przejście na wyższy poziom specjalizacji i stanie się mistrzem może spowodować, że nawet przy zanikaniu pewnych obszarów w gospodarce będzie się miało zatrudnienie – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. 

Prognoza powstaje na podstawie danych m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, ZUS oraz systemu Informacji Oświatowej opracowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.

fot. PAP/Maciej Zieliński fot. PAP/Maciej Zieliński

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 18.46

gs

Czytaj także

Zmiany na globalnym rynku pracy. Zaskakujący raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:00
Znajomość nowych technologii, konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz balansowanie pomiędzy działaniem kreatywnym a współpracą z algorytmami i maszynami, przy powtarzalnych czynnościach - takie są oczekiwania pracodawców po pandemii, wynika z raportu "The Future of Jobs 2020", który opracowało Światowe Forum Ekonomiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód – kryptolog

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 07:55
Kryptologia – słyszymy o niej rzadko, jednak korzystamy na co dzień. Trudno wyobrazić sobie współczesne funkcjonowanie bez dostępu do szyfrów i kodów. Używamy ich, wykonując wiele czynności, często nie zdając sobie z tego sprawy. 
rozwiń zwiń