Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:30
Licząca sobie 150–170 lat lipa z podkarpackiej wsi ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2021. Plebiscyt rozstrzygnie się już niedługo. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Lipa rosnąca w Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu to żywy pomnik, o który zadbali okoliczni mieszkańcy. Ponad półtorawieczne drzewo to ogromny, naturalny parasol, który od lat dawał cień i schronienie pracującym w polu. W tym roku drzewo ma szansę zdobyć europejską nagrodę. – To wyjątkowy konkurs. Przypomina o tym, że drzewa są wspaniałym wyznacznikiem historii – mówi Anna Malinowska, rzecznik Polskich Lasów Państwowych.

Video promujące kandydaturę polskiej lipy. / 2020 Three of the Year Polad – Saint Jan Nepomucen's Linden / YouTube EPA

Drzewo z historią 

Choć dokładne losy początków drzewa nie są znane, lipa zdobyła serca mieszkańców Dulczy. – Tradycyjnie lipę sadził ojciec, któremu urodziła się córka. Nie wiemy, czy to drzewo również ma taką historię. Może ziarno przyniosły ptaki? – opowiada rzecznik. – Nasza kandydatka jest wyjątkowa. Charakteryzuje się wspaniałym wyglądem i rozłożystością gałęzi na ponad 25 metrów. W konkursie poszukiwane są rośliny, stanowiące integralną część lokalnej społeczności. Lipa z Dulczy została wypromowana przez mieszkańców. Jest pomnikiem przyrody. Obok niej od lat stoi kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian. To jemu drzewo zawdzięcza swoją nazwę. 

 

Posłuchaj
06:32 [ PR3]PR3 (PCM) 5 luty 2021 17_20_05 lipa.mp3 Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021

Kandydaci z całej Europy

Kandydatów do uzyskania tytułu drzewa roku jest sporo. Poza gatunkami znanymi z naszych rodzimych lasów, jest także sporo egzotycznych roślin, m.in. tysiącletni platan Curinga, największe tego typu drzewo we Włoszech, lipa – matka wszystkich lip w holenderskim mieście Etten-Leur oraz samotne drzewo jarzębu pospolitego w Wielkiej Brytanii, które symbolizuje działania prowadzące do ożywienia dzikiego serca południowej Szkocji. 

Lipa św. Jana Nepomucena kandydatką do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2021! European Tree of the Year //bit.ly/2bZzTdy Głosowanie od dziś przez cały luty na https://www.treeoftheyear.org/PL

Opublikowany przez Klub Gaja Poniedziałek, 1 lutego 2021

Zwycięzcę konkursu poznamy w połowie marca. Swój głos można oddać na stronie www.treeoftheyear.org/PL. Plebiscyt trwa do końca lutego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Anna Malinowska (rzecznik Polskich Lasów Państwowych)
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 17.20

zch

 

Czytaj także

Nie taki czarny jak go malują. O "Niemapie" Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 06:26
Kiedy myślimy o Górnym Śląsku, przed oczami stają nam huty, kopalnie i unoszący się nad nimi smog. W tym regionie jednak jest więcej zieleni, niż nam się wydaje i o tym przekonują nas Śląskie Lasy Państwowe, wydając "Niemapę" Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
rozwiń zwiń