Co za głośno, to niezdrowo!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:00
3 marca to Światowy Dzień Słuchu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziś na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W Polsce ten problem dotyczy 6 procent populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie do nawet 9 procent, czyli ok. 3,5 mln ludzi!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Budrewicz/Shutterstock

mężczyzna przy biurku praca na stojąco 1200 free.jpg
Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

Specjaliści uważają, że do tak gwałtownego wzrostu liczby osób z zaburzeniami słuchu przyczyniać się mogą powszechnie używane słuchawki, szczególnie te douszne. Według przyjętych przez Unię Europejską norm górna granica szkodliwości natężenia hałasu wynosi 85 decybeli. Tymczasem okazuje się, że limit głośności w niektórych modelach słuchawek sięga nawet 120 dB. To poziom hałasu generowanego przez startujący odrzutowiec.


Posłuchaj
02:45 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_03.mp3 Mamy coraz gorszy słuch (Zapraszamy do Trójki)

– Coraz więcej młodzieży przychodzi z niedosłuchem i szumami usznymi. To o jakieś 20 procent więcej, niż jeszcze kilka lat temu – szacuje specjalista otolaryngolog, dr Zbigniew Moroz. – Wysoki poziom decybeli, powyżej 80-85, przy długim stosowaniu bez zabezpieczeń uszkadza słuch – tłumaczy.

– Na skrzyżowaniu widzę podjeżdżający samochód, z którego muzykę słychać przy zamkniętych oknach. Nie wiem, ile tam jest decybeli: 120? 140? Cały samochód chodzi, a młodzi ludzie w nim siedzą i słuchają – opisuje dr Moroz.

Najczęściej słuchawek używają właśnie ludzie młodzi: – Podczas jazdy na rolkach czy na rowerze, także w komunikacji miejskiej, kiedy nie chcę słyszeć otoczenia, podgłaśniam na maksa – potwierdzają. I przytakują też, że z tego powodu czasami słyszą szumy lub miewają bóle uszu, a nawet głowy.

– Możemy powiedzieć, że za 10-15 lat, 50-latkowie będą mieli słuch w takim stanie, jak dzisiejsi 70-latkowie – przewiduje prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. – Wg Światowego Forum Słuchu w 2050 roku będzie ok. 3 mld osób z zaburzeniami słuchu, które będą miały wpływ na ich codzienne funkcjonowanie – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 16.48

pr

Czytaj także

Nie tylko spadziowy, lipowy czy wielokwiatowy. Polacy pokochali miody

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:15
– Miód jest stosowany zwłaszcza w schorzeniach dróg oddechowych, układu pokarmowego czy w zaburzeniach odporności i w rekonwalescencji – wylicza specjalista chorób wewnętrznych dr Andrzej Fugiel. Jak dodaje, zawarte w miodzie cukry i inne związki odżywcze poprawiają naszą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewem w wirusa. Cykl zajęć "Opera daje oddech" pomoże rozprawić się z powikłaniami oddechowymi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 12:40
Cykl bezpłatnych warsztatów artystyczno-terapeutycznych, adresowanych do osób z powikłaniami po COVID-19, to najnowsza propozycja Opery Wrocławskiej. "Opera daje oddech" to zajęcia poprawiające sprawność oddechową oraz codzienne funkcjonowanie, o czym opowiadała Halina Ołdakowska, dyrektor instytucji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogień w kuchni. Wszystkie tajniki grillowania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:09
– Płomień sam w sobie daje nam ogromną ilość energii i aromatu. Temperatura w płomieniu i nad nim będzie inaczej wpływać na przyrządzane potrawy. Ogień to też dym, który jest przepełniony aromatami, te zaś wchodzą w głąb przygotowanych przez nas dań: pieczonych mięs czy wędzonych ryb i kiełbas. Ogień to też żar, w którym również dzieje się kulinarna magia – zapewnia Adriana Marczewska.
rozwiń zwiń