COVID-19. Polski pacjent zero: minął już rok

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:00
Minął dokładnie rok od ujawnienia pierwszego przypadku zakażenia wirusem COVID-19 w Polsce. Kim był "pacjent zero", skąd pochodził, jak się dzisiaj czuje?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dziurek

Andrzej Horban forum 1200.jpg
Prof. Horban: w tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. dziennych zakażeń

Mieczysław Opałka, emeryt z niewielkiej Cybinki w województwie lubuskim był po drugiej stronie granicy, w Niemczech. Festyn, na który pojechał, okazał się ogniskiem zakażeń. Już wracając, w autokarze, poczuł się źle. Następnego dnia zgłosił się telefonicznie do szpitala zakaźnego w Słubicach.


Posłuchaj
07:27 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_04.mp3 Rozmowa z polskim "pacjentem zero" (Zapraszamy do Trójki)

– Trzeciego [marca – red.] już byłem w szpitalu. Nie wiedziałem, że mam koronawirusa: o tym dowiedziałem się dzień później – wspomina pan Mieczysław wydarzenia sprzed roku. – Zadzwoniłem do przychodni, bo się źle czułem. Trafiłem do lekarza rodzinnego, któremu powiedziałem także, że byłem w Niemczech. A on skierował mnie do szpitala zakaźnego – opowiada.

– Przez kilka dni byłem sam na oddziale zakaźnym – mówi o swoim pobycie w szpitalu pacjent zero. – Miałem bóle głowy, półoddech, kaszel, ale nie leżałem pod respiratorem – wylicza.

Zapytany, co by powiedział tym, którzy negują COVID i twierdzą, że to nie jest pandemia, odpowiedział: – Niczego im nie życzę. Proszę tylko, aby nie narażali innych. Niech uszanują te osoby, które się boją. Ja miałem szczęście, że wyzdrowiałem, ale równie dobrze mogło być inaczej.

Polski "Pacjent 0" opuścił szpital/YouTube NewsLubuski.pl


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Daniel Sawicki (Radio Zachód)
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 17.46

pr

Czytaj także

Znów wysoka liczba zakażeń. Minister zdrowia podał dane

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 10:00
- W ciągu ostatniej doby 15 tys. 250 osób zakaziło się koronawirusem, 296 osób zmarło - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Rok zmagamy się z epidemią COVID-19. Nasza strategia walki z koronawirusem ewoluuje, tak jak ewoluuje sam wirus, bo nie ma jednej stałej metody - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wciąż odczuwam dolegliwości, pozostała trauma". Polski "pacjent zero" o zakażeniu koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 10:21
- Do dziś odczuwam skutki choroby. Pozostała trauma - mówi polski "pacjent zero" Mieczysław Opałka. Ten mieszkaniec Cybinki (woj. lubuskie) przed rokiem, jako pierwsza osoba w Polsce z diagnozą choroby spowodowanej koronawirusem, trafił do szpitala w Zielonej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Boroń-Kaczmarska: należy zakładać, że przechorowanie COVID-19 daje odporność, ale jednak dość krótkotrwałą

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:16
- Dlatego 6 miesięcy dla szczepienia ozdrowieńców może nie być dobrym ruchem. To bardzo duża przestrzeń czasowa i w tym okresie może zdarzyć się dużo zupełnie nieoczekiwanych i przykrych niespodzianek, jak chociażby ponowne zakażenie, nie mówiąc o chorobie - powiedziała prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń