Polscy polarnicy będą mieli swoje muzeum

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 17:30
Pierwsze w naszym kraju Muzeum Badań Polarnych powstanie w... Puławach. Dlaczego tak niezwykła placówka właśnie w tym mieście? Okazuje się, że - wbrew pozorom - są ku temu bardzo ważne powody.
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na Antarktyce
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na AntarktyceFoto: Shutterstock.com/evenfh

piłsudski_wystawa_forum_1200.jpg
Zagościć u Marszałka. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza

Starania o powstanie Muzeum Badań Polarnych w Puławach rozpoczęły się w... 1987 roku. Wtedy też powstały pierwsze dokumenty związane z utworzeniem placówki. Muzeum jest obecnie na etapie kończenia remontu budynku, zaczęło się już zwożenie eksponatów. W planach są także pokazy filmów o tematyce polarnej i prelekcje.

Posłuchaj
03:09 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_08.mp3 Powstaje Muzeum Badań Polarnych (Zapraszamy do Trójki)

– Do zakresu działań muzeum należy gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zbiorów w zakresie badań polarnych na terenie Arktyki i Antarktyki czy dokumentowanie prac polskich zesłańców, w tym naukowców badających obszar Syberii – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Sprawa badań polarnych to taki fragment naszej nauki i wiedzy, o którym społeczeństwo polskie nic właściwie nie wie. Mamy znakomite eksponaty, a na dodatek, wbrew pozorom, Puławy są silnie związane z lodowcami – tłumaczy Andrzej Piotrowski, dyrektor tej instytucji.

– Stąd pochodził Andrzej Kosiba, jeden z ważniejszych polskich polarników. W okresie międzywojennym w tutejszej szkole poświęconej gleboznawstwu i geologii wykładał geografię i geologię. Wtedy brał udział w duńskiej wyprawie, a później poprowadził też polską wyprawę na Grenlandię – opowiada dyr. Piotrowski.

Wybrano Dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach/YouTube LPU TV


Muzeum Badań Polarnych ma zainaugurować działalność w połowie roku.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 17.14

pr

Czytaj także

Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:45
Od ponownego otwarcia muzeów i galerii minęło już kilka dni. Zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i szeroko pojętą kulturą wizualną nadal nie słabnie. Przed większością instytucji obserwować można ustawiające się kolejki chętnych. Jakie atrakcje czekają zwiedzających na mniej oczywistych wystawach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historycy zapraszają na lekcje muzealne... w internecie.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:25
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wychodzi do najmłodszych z ciekawą ofertą edukacyjną. Zaprasza na interaktywne zajęcia w internecie. By zdobyć zainteresowanie dzieci, zbudowano nawet specjalne studio telewizyjne. 
rozwiń zwiń