Grudziądz: ogrodzenia dzielą ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 17:00
Grudziądz stawia na otwartość: jest kolejnym miastem, które chce wprowadzić zakaz budowy grodzonych osiedli. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Warszawa i Kraków. W Grudziądzu zdemontowane mają zostać także wszystkie dotychczasowe ogrodzenia, np. szlabany.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/nicostock

Muzeum Warszawskiej Pragi Forum 1200
"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Warszawskiej Pragi

Czyżby strzeżone, ogrodzone siatką, parkanami, a czasem nawet murami, osiedla i enklawy przechodziły do historii? Coraz więcej miast podejmuje uchwały zakazujące grodzenia nowo powstających kompleksów budynków mieszkalnych. Jest to zgodne z zaleceniami urbanistów, którzy twierdzą, że model zamkniętych osiedli negatywnie wpływa na tkankę miasta i powoduje chaos architektoniczny. Czy to ma realny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców?


Posłuchaj
03:25 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_08.mp3 Grodzić czy nie grodzić osiedla? (Zapraszamy do Trójki)

Grudziądz chce zakazać budowania ogrodzeń w miejscach, gdzie powstaje zabudowa wielorodzinna. I nie jest jedynym miastem w Polsce: Kraków już od roku nie wydaje zezwoleń na wysokie mury: – Na takie osiedle bardzo trudno jest wjechać pogotowiu ratunkowemu bądź straży pożarnej – tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Takie odgrodzone osiedla przez jednych nazywane są gettami, a przez innych – enklawami luksusu. – Ogrodzenia dzielą ludzi. Chodzi o zabezpieczenie się przed szkodami materialnymi. Nie ukrywajmy jednak: chodzi także o podkreślenie wyjątkowości, prestiżu – wskazuje psycholog dr Alina Matlakiewicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Grodzić czy nie grodzić?/YouTube Łódzkie Wiadomości Dnia ŁWD


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 16.46

pr

Czytaj także

"Niewydolne urzędy". W Warszawie wciąż opóźnienia zw. z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego  

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:28
Jedna piąta uprawnionych mieszkańców stolicy wciąż czeka na zaświadczenia o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. To już drugi rok opóźnienia - przypomina opozycja i krytykuje ratusz za "niewydolność aparatu administracyjnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To problem odziedziczony po komunizmie". Prof. Szczerski o brzydocie polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 21:29
- Warszawa nie udźwignęła problemu urbanizacji miejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Echaust, komentując estetyczne problemy polskich miast. Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Szczerski i prof. Jerzy Ilkosz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyszko Siemaszko. Dokumentalista odbudowanej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:56
Fotografie Siemaszki tworzą kronikę stolicy w drugiej połowie XX wieku. Można na nich obejrzeć, jak Warszawa podniosła się z gruzów i z każdym następnym rokiem przybierała znaną nam dzisiaj formę. – Uczyłem się na warszawskim bruku, na oddawanych do użytku budowlach – mówił fotograf w rozmowie z Polskim Radiem w 1974 roku.
rozwiń zwiń