Gniezno czy Poznań? Spór o tytuł najstarszej stolicy Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:39
Kilka dni temu przy drodze wjazdowej do Gniezna od strony Poznania pojawiły się tablice z napisem "Gniezno. Pierwsza stolica Polski". Na reakcję Poznania, miasta, które od lat zabiega o prawa do tego tytułu, nie trzeba było długo czekać. Kto ma rację w tym sporze?
Festiwal Kultury Słowiańskiej, Gniezno lipiec 2019
Festiwal Kultury Słowiańskiej, Gniezno lipiec 2019Foto: Shutterstock.com/Radoslaw Maciejewski

gniezno 1200 f.jpg
Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online

Przez Poznań płynie większa rzeka, a Ostrów Tumski był dogodną do obrony wyspą. To fakty nie bez znaczenia, gdy mówimy o dawnych, niespokojnych czasach. To właśnie w Poznaniu archeolog prof. Hanna Kóčka-Krenz prowadziła wykopaliska świadczące o tym, że to Poznań był pierwszą stolicą kraju. 


Posłuchaj
01:49 _PR3_AAC 2021_03_16-15-39-39 Pierwsza stolica polski Poznan.mp3 Spór o pierwszą stolicę Polski. Jakie argumenty przemawiają za stołecznością Poznania? (Zapraszamy do Trójki)

 

– Ten gród był wyjątkowo dobrze położony. Warta była drogą komunikacyjną, ówczesną autostradą. Dzięki niej można się było połączyć z Odrą i wpłynąć do Bałtyku, który był wielkim rynkiem wymiany dóbr, m.in. srebra arabskiego. Ono wzbogacało księcia, pozwalało mu opłacić ludzi, którzy byli mu potrzebni – wojów – czy dać posag córkom – wylicza archeolog. To w Poznaniu miał miejsce chrzest Mieszka I, tu zbudowano pierwszą kaplicę, co świadczy o znaczeniu grodu. Jak dodaje prof. Hanna Kóčka-Krenz, za czasów pierwszego władcy Polski Poznań był miastem bardzo rozległym, Gniezno takiej rozbudowy doczekało się dopiero w czasach jego syna, Bolesława Chrobrego. 

Koronacja_pierwszego_króla_(Koronacja_Chrobrego.jpg
Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Spór między miastami trwa od lat. Jak oceniają niektórzy, Poznań stara się wykorzystać w nim swoją pozycję jako miasta obecnie większego, a co za tym idzie dysponującego większymi środkami finansowymi na promocję. 

Posłuchaj
02:41 _PR3_AAC 2021_03_16-15-48-58 stolica Gniezno.mp3 Spór o pierwszą stolicę Polski. Jakie argumenty świadczą o tym, że to Gniezno było pierwszą stolicą Polski? (Zapraszamy do Trójki)

 

Jednak jak zauważa archeolog z gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego Tomasz Sawicki, Gniezno dysponuje trudnymi do zignorowania źródłami historycznymi. – Zarówno w kronikach Galla Anonima, jak i Thietmara mówi się o "państwie gnieźnieńskim", tak samo na monecie z okazji zjazdu w 1000 roku. Dlaczego zjazd się odbywa w Gnieźnie? Bo tu znajduje się relikwia św. Wojciecha, ale to nie jedyny wyróżnik – zaznacza. 

Dobrawa i Mieszko I na okolicznościowym banknocie o nominale 20 zł wydanym z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski Dobrawa i Mieszko I na okolicznościowym banknocie o nominale 20 zł wydanym z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski

Jak przypomina Włodzimierz Łęcki, były wojewoda poznański i aktywny działacz na rzecz Szlaku Piastowskiego, w XI wieku nie było w państwie Polan stolicy w dzisiejszym rozumieniu miasta, w którym znajdują się ministerstwa czy pracują główni urzędnicy. 

Historical Top/Wszystkie stolice Polski - historia stolic Polski sprzed Mieszka I do dziś

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorzy materiałów dodatkowych: Rafał Muniak, Jacek Butlewski
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 15.39, 15.48

gs

Czytaj także

Tomasz Budasz: gdyby nie Gniezno, nie byłoby Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 08:30
- Jesteśmy dumni z tego, że żyjemy tu, gdzie powstała Polska - mówi w "Sygnałach dnia" prezydent Gniezna, Tomasz Budasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kosmograf" – poznaj renesansowy Wawel dzięki grze komputerowej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:25
Zamek Królewski na Wawelu stawia na narzędzia edukacyjne dostosowane do potrzeb nastolatków. Po komiksie "Tajemnica miecza" i serialu "Wawel. Królestwo odkryte" - przyszła pora na grę komputerową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historycy zapraszają na lekcje muzealne... w internecie.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:25
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wychodzi do najmłodszych z ciekawą ofertą edukacyjną. Zaprasza na interaktywne zajęcia w internecie. By zdobyć zainteresowanie dzieci, zbudowano nawet specjalne studio telewizyjne. 
rozwiń zwiń