Dzień Świętego Patryka. Huczne obchody nie tylko w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 16:45
Urodził się w rzymskiej Brytanii, jako szesnastolatek został porwany i sprzedany do Irlandii jako niewolnik. Po latach udało mu się uciec z wyspy. Wstąpił do zakonu i został biskupem. Teraz jest patronem Irlandii. Dziś wszyscy mieszkańcy i sympatycy Zielonej Wyspy obchodzą Dzień Świętego Patryka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Przypuszcza się, że święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku. Data ta szybko została uznana w Irlandii za narodowe święto, hucznie obchodzone w całym kraju. Bawią się nie tylko mieszkańcy Zielonej Wyspy, ale też wszyscy jej sympatycy. Dla wielu jest to dzień wolny od pracy, w którym istotną rolę odgrywają wydarzenia religijne. 


Posłuchaj
03:10 PR3_MPLS 2021_03_17-16-38-24_sw_patryk.mp3 Nie tylko irlandzkie święto. Dzień św. Patryka (Zapraszamy do Trójki)

patryk do art2.jpg
Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Irlandzkie tradycje 

Najważniejszą z tradycji związanych z Dniem Świętego Patryka, jest noszenie zielonych ubrań. To symbol nawiązujący do trawiastego krajobrazu i koniczyny, która jest atrybutem przypisywanym świętemu. W wielu miastach organizowane są imprezy, festyny i parady. W tym roku obchody będą mniej huczne. Prezydent Republiki Irlandii wygłosił jednak tradycyjne orędzie do narodu. "Kiedy w przyszłości wrócimy do tradycyjnego Dnia Świętego Patryka, będziemy świętować jeszcze huczniej, z wdzięcznością wznosić i napełniać kufle. Muzyka i twórczość to nasza siła w pandemii. To, co mamy w sercach, zastępuje nam emocje, których nie można wyrazić słowami" - mówił. 

Obchody Dnia Świętego Patryka w 2014 roku / Dublin and the World celebrate St Patrick's Day 2014 / Discover Ireland 

Wielowiekowa legenda 

Dzień Świętego Patryka wielu kojarzy się z zielonym piwem i spotkaniami organizowanymi w pubach. Jedną z tradycji jest też jednak picie whisky. Zwyczaj mówi, że każdy powinien spróbować jej choćby szklaneczkę (tzw. Dzban Patryka). Wiąże się z tym legenda o pewnej karczmarce, które nie napełniała szklanek do pełna. Zgodnie z opowieścią, ukazał się jej święty Patryk i ostrzegł, że jeśli nie będzie nalewała po brzegi, to w jej karczmie pojawią się potwory. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 16.38

zch

Czytaj także

Święta w Dubaju: śledź i bigos nie przejdą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 18:00
W Emiratach Arabskich też jest zima, więc temperatura spadła do 20 stopni, a w nocy nawet do 18. Efekt: wszyscy chodzą kurtkach, bo chłodno. A przed hotelem stoi wielka, ponad 20-metrowa choinka. Sztuczna. Za to Święty Mikołaj jest prawdziwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co za głośno, to niezdrowo!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:00
3 marca to Światowy Dzień Słuchu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziś na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W Polsce ten problem dotyczy 6 procent populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie do nawet 9 procent, czyli ok. 3,5 mln ludzi!
rozwiń zwiń