Wegetarianizm – z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:45
"Do przejścia na wegetarianizm skłoniły mnie głównie względy etyczne", "Absolutnie nie brakuje mi mięsa", "Mięso wywołuje we mnie wstręt" – mówią zwolennicy diety wegetariańskiej w rozmowie z reporterem Trójki Józefem Niewiarowskim. Przyczyn zrezygnowania z jedzenia mięsa może być wiele, ale czym je zastąpić?
Coraz więcej Polaków rezygnuje w święta z jedzenia mięsnych potraw
Coraz więcej Polaków rezygnuje w święta z jedzenia mięsnych potrawFoto: turkus/Pixabay

Posłuchaj
02:24 Trojka Trojka do trzeciej Wegetarianizm 2021_03_18-15-39-42.mp3 Jak przejść na wegetarianizm mądrze? (Trójka do trzeciej)

Zamiast mięsa – strączki

– Rezygnując z mięsa, na pewno powinniśmy zadbać o to, żeby dostarczyć odpowiedniej ilości białka z innych produktów takich jak jajka – podkreśla Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i wegetarianka. – To przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, czyli soczewica, ciecierzyca, groszek, fasola i produkty sojowe, jak tofu – wyjaśnia.

Niewłaściwe stosowanie diety wegetariańskiej może spowodować niedobór witaminy B12 i D, a także żelaza, wapnia, cynku, jodu i kwasów omega-3. Prowadzi to do takich stanów chorobowych jak niedokrwistość megaloblastyczna, zaburzenia układu pokarmowego, a nawet krzywica.

Produkcja mięsa a środowisko

– Sama produkcja mięsa jest też zła dla środowiska. Bardzo często zwierzęta są karmione paszą w postaci kukurydzy czy soi, która mogłaby służyć jako pożywienie ludziom – wskazuje Marcin Tischner z ProVeg International, organizacji działającej na rzecz budowania świadomości żywieniowej.

Wegetarianizm – za i przeciw/Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 15.39

kr

 

Czytaj także

Herbata. Napar, który łączy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 14:00
Chińczycy znają ją od niemal 5 tys. lat. Zawojowała Japonię, pokochali ją Europejczycy, zaś Brytyjczycy uczynili swoim "znakiem firmowym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kimchi. Koreańska kiszonka, którą pokochali Polacy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 14:10
Wiele osób nie wyobraża sobie jadłospisu pozbawionego kiszonek. Polacy chętnie sięgają po kapustę lub ogórki. Bardziej odważni eksperymentują z orientalnymi smakami. Co łączy polskie kiszonki z azjatyckim kimchi? Czym różnią się sposoby kiszenia? W Trójce opowiadał o tym Grzegorz Łapanowski – szef kuchni, juror kulinarny i propagator kimchi w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jakich smaków słynie Portugalia? Wystarczy użyć przypraw dostępnych w domowej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 14:05
Podążając szlakiem wytyczonym przez odkrywców, podróżników i żeglarzy, Anna Kwiatkowska i jej goście dotarli do Portugalii. Kraj od dziesięcioleci zachwyca odwiedzających. Z jakich smaków słynie Portugalia i jak je odkryć? 
rozwiń zwiń