Woda z kranu. Jakiej jest jakości? Czy nadaje się do picia?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:55
Bez niej nie byłoby życia. Pokrywa ponad siedemdziesiąt procent powierzchni ziemi. W sześćdziesięciu procentach jest też budulcem ludzkiego ciała. Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Czego o niej nie wiemy? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Nie ma smaku, zapachu ani koloru. Mimo to nie potrafimy bez niej żyć. – Zgodnie ze statystykami, przeciętny Polak zużywa dziennie około stu litrów wody. Ujmowana jest tzw. woda infiltracyjna, czyli pobierana spod dna rzeki. Około siedmiu metrów pod korytem znajdują się dreny – perforowane rury, przez które przesącza się wstępnie przefiltrowana woda. Droga kropli wody od znalezienia się w drenie do naszego kranu może trwać nawet pięćdziesiąt godzin – wyjaśnia Marek Smółka, rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich.

Posłuchaj
01:53 PR3_MPLS 2021_03_22-07-41-14_woda.mp3 Jak wygląda droga wody od ujęcia do kranu? (Pora na Trójkę)

Jakość wody

– Woda się zmienia. Nawet jeśli jest dobra po wyjściu z filtrów, nie zawsze jest taka sama po dostarczaniu jej do kranów. Usuwane są z niej niepotrzebne składniki np. te pochodzenia chlorowego. Woda jest filtrowana przez składy węglowe lub segmentacyjne, które wyłapują drobne cząsteczki mechaniczne, jak drobinki odrywające się z rur – uściśla Mirosław Karbowski, specjalista ds. uzdatniania wody.

Po co mi woda? - Nauka. To lubię. / Nauka. To lubię. 

Kranówka. Czy można ją pić?

Mimo to cześć osób decyduje się na picie kranówki jedynie po przegotowaniu lub przefiltrowaniu. Jak rozpoznać, czy woda jest dobrej jakości? – Na oko nie można ocenić jakości wody. Ocenie mogą podlegać jedynie walory smakowe lub zapachowe. Odradzałbym jakikolwiek samodzielne testowanie wody kranowej. Wszystkie badania wykonywane są przez nas w certyfikowanych laboratoriach – zaznacza Marek Smółka.

Posłuchaj
03:05 PR3_MPLS 2021_03_22-16-14-16_kranówka.mp3 Czy warto pić kranówkę? (Zapraszamy do Trójki)

Instalacje wodociągowe

– Warto wspomnieć o sieci wodociągowej. Pod stałą kontrolą znajduje się stacja uzdatniania oraz sieć wodociągowa. Niestety instalacje wewnętrzne w budynkach mieszkalnych już nie. Jeśli nasza instalacja jest stara i zarośnięta, ryzyko picia wody jest duże. Być może właśnie z tego powodu około dwudziestu procent Polaków decyduje się na filtrację. Należy jednak pamiętać o tym, że filtry nie są  sobie równe. Stosując niewłaściwe, można pogorszyć jakość wody – uściśla prof. Tadeusz Siwiec z katedry Inżynierii i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

WODA - 102 FAKTY / PRO 100 zmoSTU

– Naukowcy z Politechniki Łódzkiej przeprowadzili badania najlepiej sprzedających się wód butelkowanych w Polsce. Okazało się, że jedynie piętnaście procent z nich ma jakość wyższą niż woda płynąca w kranie  podsumowuje Monika Suszek. 

  


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę /Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Łukasz CiechańskiWitold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura / Monika Suszek
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 7.41 / 16.14

zch

 

Czytaj także

Wegetarianizm – z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:45
"Do przejścia na wegetarianizm skłoniły mnie głównie względy etyczne", "Absolutnie nie brakuje mi mięsa", "Mięso wywołuje we mnie wstręt" – mówią zwolennicy diety wegetariańskiej w rozmowie z reporterem Trójki Józefem Niewiarowskim. Przyczyn zrezygnowania z jedzenia mięsa może być wiele, ale czym je zastąpić?
rozwiń zwiń