Tempo 30, czyli Strefa uspokojonego ruchu w miastach. Czy kierowcy przestrzegają ograniczeń?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:25
Tempo 30, czyli tak zwana Strefa uspokojonego ruchu kołowego w miastach, to jeden ze środków bezpieczeństwa, który został wprowadzony w większości zatłoczonych centrów. W oznaczonych miejscach kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do trzydziestu kilometrów na godzinę, co wymuszane jest nie tylko przez znaki, ale też trwałe elementy umieszczane bezpośrednio na jezdni. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Część polskich miast wprowadziła na swoje ulice Strefę Tempo 30. Idea ma na celu chronić głównie pieszych. Jak się okazuje, wielu kierowców ma jednak problem z respektowaniem przepisów. – Przeprowadzone przeze mnie badania wykazały, że dziewięćdziesiąt cztery procent pojazdów przekracza dozwoloną prędkość. To poważne zagrożenie dla pieszych. Większość z nich nie czuje się bezpiecznie. Na ulicach w centrum miast coraz częściej dochodzi też do potrąceń – wyjaśnia Szymon Zieliński, audytor bezpieczeństwa ruchu.

Posłuchaj
03:25 PR3_MPLS 2021_03_24-16-20-24_tempo30.mp3 Strefa Tempo 30. Czy jest przestrzegana? (Zapraszamy do Trójki)

shutterstock_1032179839.jpg
"Bądź SMART na przejściu dla pieszych"

Respektować przepisy 

– Ustawiliśmy radary mierzące prędkość. Niestety złapało się wielu kierujących. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że jadąc szybciej, niewiele zyska na czasie. Części kierowców brakuje jednak cierpliwości – mówi Emil Rau ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Co można zrobić, by przepisy były respektowane? – Należy wprowadzić skrzyżowania równorzędne, progi zwalniające i zawężenia przekrojów ulic – wylicza Zieliński. Kierowcy są jednak innego zdania. – Im więcej progów, tym większe zagrożenie. Jeśli ktoś przekroczy prędkość i nie zauważy przeszkody, może wpaść z trasy na chodnik i uderzyć w przechodniów – zauważa jeden z nich. 

Strefa Tempo 30 w centrum Poznania / Tempo 30 zone in center of Poznan / Niskopodłogowiec

W Polsce strefy Tempo 30 spotkać można w części dużych miast m.in. w Trójmieście, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu czy w Gnieźnie. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 16.20

zch


Czytaj także

Aplikacja ratująca pieszych – przyszłość polskich dróg?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 15:30
Czy telefon na przejściu dla pieszych może uratować życie? Okazuje się, że tak! Bezpieczeństwo wchodzi na najwyższy, cyfrowy poziom!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:00
Znaki wskazujące maksymalną dopuszczalną prędkość to nie wszystko – respektuje je tylko 25% uczestników ruchu drogowego. W związku z tym konieczne są inne rozwiązania, które zmuszą kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta! 
rozwiń zwiń