Koronawirus oczyma Polonii. Jak w pandemii radzi sobie polska diaspora?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:55
Polacy rozsiani po świecie również zmagają się ze skutkami koronawirusa. Jak sobie radzą i z jakimi obostrzeniami spotykają się za granicą?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuttertosck

Posłuchaj

03:17 PR3_MPLS 2021_03_25-15-47-25_polonia.mp3 Pandemia oczyma Polonii (Zapraszamy do Trójki)

 

Słowacja

– W Słowacji otwartych jest wiele miejsc. Warunkiem wstępu do większości instytucji jest posiadanie negatywnego wyniku testu. To samo dotyczy wykonujących prace, które nie mogą być wykonywane zdalnie. W przypadku pozostałych osób obowiązuje urzędowy nakaz pracy z domu – mówi Arkadiusz Kudler, zamieszkujący w Bratysławie.

Niemcy

– W ostatnim czasie zaobserwować można zamykanie coraz większej liczby instytucji w kraju. Lokalne rządy mogą dopasowywać restrykcje do potrzeb, które zachodzą w landach. Muszę powiedzieć, że nie wygląda to zbyt wesoło. W nadchodzące święta kościoły będą zamknięte. Cześć sklepów, takich jak kwiaciarnie czy księgarnie, również – wyjaśnia Martyna Poważa z Berlina. 

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Wielka Brytania

– Obserwujemy, że dzienna liczba chorych i umierających spada. Coraz głośniej mówi się o tym, że po Wielkanocy wiele miejsc znów będzie otwartych. Póki co obowiązuje całkowity lockdown. Taki stan trwa od świąt Bożego Narodzenia. Nie ma wizyt w kinach, teatrach, siłowniach ani na basenach. Otwarte są jedynie sklepy spożywcze – relacjonuje Katarzyna Szęszoł mieszkająca w Birmingham.

Hiszpania

– W ostatnich dniach liczba dziennych zakażeń utrzymuje się na poziomie poniżej dziesięciu tysięcy. To bardzo dobry wynik jak na Hiszpanię. Otwarte są kina, siłownie i restauracje. Niestety tylko do godziny 17. Wieczorem wszystkie lokale są zamknięte. Dla Hiszpanów oznacza to, że nie są nawet w połowie drogi to stanu, jaki powinien obowiązywać w kraju – zauważa Katarzyna Francuz z Barcelony.

zdjęcie ilustracyjnePandemia dużych miast. Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Izrael

– W kraju znów dostępnych jest wiele atrakcji, tak jak przed wybuchem epidemii. Można wychodzić z domu i spędzać czas w restauracjach. Jednak aby móc wejść do lokalu należy okazać certyfikat szczepienia – dodaje Karolina Mint, która mieszka w Jerozolimie.

Stany Zjednoczone

– W mediach coraz mniej mówi się o zachorowaniach i skutkach pandemii. Wiele osób się szczepi, a przed ośrodkami ustawiają się pokaźne kolejki. Dla wielu osób to darmowa możliwość, finansowana przez firmy. Media zachęcają, by wszyscy się zaszczepili – opowiada Robert Kowalski zamieszkujący Kalifornię. 

Przypomnijmy, że w Polsce wprowadzone zostały nowe obostrzenia. Od soboty 27 marca zamknięte będą centra handlowe, sklepy meblowe i budowlane, salony urody, gabinety fryzjerskie, ośrodki sportowe, przedszkola i żłobki. W wielu miejscach będą obowiązywać limity dotyczące liczby osób, co będzie odczuwalne m.in. w kościołach oraz placówkach takich jak poczta czy apteka. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 15.47

zch