Rośliny hodowane w roztworze wodnym. Czy to przyszłość dla rolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:55
Naukowcy pracują nad nową metodą uprawy warzyw i owoców. Rośliny mają być hodowane w pomieszczeniach w roztworze wodnym. Zamiast słońca, światła mają dostarczać im specjalne lampy. Czy hydroponika zdominuje tradycyjne rolnictwo?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rolnictwo hydroponiczne, czyli tak zwane uprawy kontenerowe to nowy pomysł naukowców na odciążenie ziemi i wyżywienie ludzkości. Jak szacuje ONZ, do 2050 roku na świecie ma żyć około dziesięciu miliardów osób. Czy nowa metoda przyczyni się do poprawy jakości życia? 

Posłuchaj
03:47 PR3_MPLS 2021_03_26-16-48-40_uprawy_hydroponiczne.mp3 Uprawy hydroponiczne. Czy to przyszłość dla rolnictwa? (Zapraszamy do Trójki)

Alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa? 

– Zastosowanie hydroponiki daje szanse rozwoju pewnym grupom odbiorców. Mam tutaj na myśli hobbystów czy osoby, które chciałyby uprawiać własne warzywa, ale nie mają na to miejsca lub mieszkają w rejonach, gdzie dominują nieurodzajne gleby. Rolnictwo kontenerowe nie zawsze może być jednak alternatywą dla tradycyjnego. Warto wspomnieć, że nowy sposób uprawy wymaga dostępu do energii elektrycznej i wody – mówi profesor Tomasz Zaleski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. – Są takie warzywa i owoce, które nie nadają się do uprawy w sposób kontenerowy. Ma to swoje uzasadnienie głównie w aspekcie biznesowym. Patrząc na rolnictwo w ten sposób, należy obliczyć zyski. Hydroponika na polskim rynku to przede wszystkim wizja zabezpieczenia dużych miast i aglomeracji oraz zapewnienie ich mieszkańcom dostępu do świeżej żywności. Dobrym przykładem mogą być rośliny o krótkim czasie uprawy, takie jak sałata, kiełki czy przyprawy. Hodowanie ich blisko miasta da zyski zarówno konsumentom, jak i hodowcom – wyjaśnia profesor. 

#4 Hydroponika  Uprawa pomidorów w hydroponice / Hydroponika Bez Ogródek

Szansa na poprawę jakości 

– Należy przyjrzeć się produktom, które uzyskują wysokie ceny na rynku. Wspomniana sałata w okresie okołozimowym nie pochodzi z rodzimej produkcji. Ponosimy w związku z tym ogromny koszt środowiskowy w postaci ceny transportu i produkcji dwutlenku węgla. Gdybyśmy mogli wytwarzać ją blisko konsumenta, ten koszt byłby nieporównywalnie niższy, a klienci sklepów otrzymywaliby świeżo zerwany produkt w atrakcyjnej cenie. Jeśli warzywa są dobrze uprawiane w systemie hydroponicznym, smakują dokładnie tak samo jak te hodowane tradycyjnymi metodami – zapewnia doktor Anna Kołton z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Hydroponika  wstęp do uprawy bezglebowej / OGRÓDEK Majsterkowicza

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego pracują nad projektem, który umożliwiłby uprawę roślin na biegunie północnym. W tym celu do stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk planują wysłać specjalnie przygotowany kontener. Warto dodać, że uprawy bezglebowe funkcjonują już w części afrykańskich państw, m.in. w Kenii, Rwandzie, Tanzanii, Somalii czy Ugandzie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 16.48

zch


 

Czytaj także

Domowa zieleń sposobem na pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 07:30
Czas pandemiczny i związane z nim ograniczenia w przemieszczaniu, a co za tym idzie dłuższe przebywanie w domu, spowodowało, że ludzie zaczęli odkrywać nowe pasje. Jednym z popularniejszych hobby stała się obecnie hodowla roślin doniczkowych. Dla niektórych okazało się to prawdziwym wyzwaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda z kranu. Jakiej jest jakości? Czy nadaje się do picia?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:55
Bez niej nie byłoby życia. Pokrywa ponad siedemdziesiąt procent powierzchni ziemi. W sześćdziesięciu procentach jest też budulcem ludzkiego ciała. Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Czego o niej nie wiemy? 
rozwiń zwiń