Instagramowe stolice świata

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:30
Serwis podróżniczy Big 7 Travel stworzył listę 50 najbardziej "instagramowych" miast świata. Czyli nie takich, które warto odwiedzić, lecz takich, których zdjęcia w sieci robią furorę. Wśród nich znalazła się też Warszawa. Które miejsca w stolicy Polski są warte Instagrama?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock

drzewo Shutterstock 1200.jpg
"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Warszawa bardzo często, nawet przez swoich mieszkańców, określana jest jako miasto pozbawione charakteru, chaotyczne, mało atrakcyjne. Tymczasem okazuje się, że tak wcale nie jest: to kwestia świeżości spojrzenia, ale też odpowiedniego oświetlenia, chwili, a nawet wieku osoby robiącej zdjęcie.


Posłuchaj
03:10 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_29 17-17-06.mp3 InstaWarszawa (Zapraszamy do Trójki)

Starówka, Trakt Królewski czy Wilanów to fototematy dla turystów i przyjezdnych, którzy potrafią na nie spojrzeć świeżym okiem. Wśród warszawiaków popularnym miejscem robienia zdjęć jest Powiśle. Wciąż mogą to też być podwórka Pragi, choć ostatnio modna zrobiła się Wola.

– Bardzo szwendam się po Warszawie i na pewno Plac Europejski, stacje metra to są moje miejsca – przyznaje Simon Losiak, znany influencer. – Muzeum Neonów to też piękne miejsce: mam wrażenie, że zrobione głównie pod zdjęcia – dodaje ze śmiechem.

– Miasto jest często eksponowane, ma własny hasztag, gra pierwszo- lub drugoplanową rolę w zdjęciach. Wystarczy, że jest coś, co w danym mieście jest kultowe i modne – tłumaczy mechanizm "instagramowości" miasta Anna Jupowicz-Glińska z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka od mediów społecznościowych. – Może być jakieś podwórko, jakaś stara, obdrapana kamienica, albo inny, wskazany przez instagramerów hot spot, gdzie warto się pokazać i pstryknąć zdjęcie – wskazuje.

– Viralowość danego miejsca wzmacnia jego popularność, niczym samonapędzająca się machina. Kolejni ludzie przychodzą, robią zdjęcia i to miasto robi się jeszcze popularniejsze. Aż do momentu przegrzania koniunktury – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 17.17

pr

Czytaj także

Pamiątka z Polski – co przywożą z naszego kraju turyści?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 07:47
Z wakacji w Egipcie Polacy przywożą miniaturowe piramidy, z Francji – wino. A co zagraniczni turyści zabierają ze sobą z Polski? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Instagram w ciągu dekady zmienił świat? "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 07:40
– Jako społeczeństwo zaczęliśmy doceniać doznania estetyczne i wspomnienia. Sensem podróży nie jest już wyłącznie doświadczanie tego, co widzimy, ale też dokumentowanie tych przeżyć i wspominanie ich – mówiła w Trójce Sarah Frier,  autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka", uznaną przez "Financial Times" za najlepszą książkę biznesową 2020 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tromsø – u bram Arktyki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:50
Budynki przypominające bryły lodu, pomnik słynnego badacza Roalda Amundsena i koncerty organowe o północy – czy chodzi tu o Oslo? A może o Bergen? Odpowiedź brzmi: o żadne z tych miejsc. Tym razem podróżnik i pilot wycieczek Jacek Stasiński zabrał nas w radiową podróż do Tromsø – największego miasta północnej Norwegii.
rozwiń zwiń