Użytkownicy Facebooka na celowniku cyberprzestępców!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 16:50
Facebook jest bodaj najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie. A właśnie padł ofiarą ataku hakerów: do sieci wyciekły dane blisko pół miliarda użytkowników, w tym ok. 3 milionów Polaków! Co teraz zrobić, na co uważać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gorodenkoff

unia europejska social media internet cyfryzacja media społecznościowe 1200.jpg
Komisja Europejska i cyfrowi giganci

Cyberprzestępcy udostępnili imiona, nazwiska, numery telefonów i adresy e-mail. Te dane mogą wykorzystać do włamań na konta bankowe czy skrzynki e-mailowe. Jakiś czas temu ofiarą takiego właśnie cyberataku padł popularny youtuber Grzegorz Barański znany jako Dakann: prowadzony przez niego kanał poświęcony "Wojnom Gwiezdnym" został przejęty.


Posłuchaj
02:57 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_04_07 16-41-01.mp3 Wyciekły dane setki milionów użytkowników FB (Zapraszamy do Trójki)

– Ci hakerzy mieli dostęp do moich kont, bo byli po prostu na nich zalogowani: nie musieli niczego łamać. Wystarczyło wyrzucić mnie z dostępu do konta, usunąć mój numer telefonu, adres e-mail i odciąć mnie od tego kanału – opowiada Dakann. – Teraz przestrzegam wszystkich twórców, aby nie ufali, wszystko weryfikowali, wszystko prowadzili drogą mailową. I w miarę możliwości, tak jak ja teraz, zastrzegali, ze nie instalują żadnego oprogramowania i nie rejestrują się na żadnym serwisie – radzi.

– Teraz na nasz ujawniony numer telefonu przestępcy mogą dzwonić lub wysyłać SMS-y. Prawdopodobnie będą wiarygodne, bo będą zawierały nasze imię i nazwisko – przestępcy chętnie z tej opcji skorzystają – tłumaczy Adam Haertle "Zaufana trzecia strona". – Możemy się więc spodziewać, że dostaniemy SM o treści "Cześć Adam, wygrałeś bon na 500 zł w sieci handlowej. Kliknij tutaj" A tam będzie próba wyłudzenia danych osobowych lub numeru karty płatniczej – ostrzega.

– Powinniśmy z dystansem i ostrożnością traktować wszystkie niespodziewane SMS-y. A szczególnie takie, które zawierają linki i zabierają nas na jakąś stronę: to może być fałszywa strona banku, operatora pocztowego lub np. formularz zachęcający do podania danych osobowych – wyjaśnia.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 16.41

pr/kr

Czytaj także

Jakie hasła Polacy najczęściej wyszukiwali w internecie w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:30
Koniec roku to najlepszy czas podsumowań. Nadszedł czas na internet: o co pytali Polacy w minionym roku wyszukiwarkę Google? Jakie hasła były najpopularniejsze? Niektóre z nich mogą zaskoczyć, innych na pewno się spodziewacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook cenzuruje historię? Poseł PiS wystosował oficjalny list do Zuckerberga

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 07:08
Poseł Bartosz Kownacki wystosował oficjalny list do Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, w sprawie blokowania przez portal społecznościowy informacji o niemieckich zbrodniach. - Nie możemy pozwolić na takie skandaliczne działania - powiedział poseł PiS w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińscy hakerzy szpiegowali Ujgurów. Zdecydowana reakcja Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 00:35
Facebook oznajmił, że podjął działania przeciwko grupie chińskich hakerów, którzy za pomocą serwisu infiltrowali i szpiegowali działaczy mniejszości Ujgurów. Członkowie grupy m.in. podszywali się pod dziennikarzy i infekowali komputery dysydentów.
rozwiń zwiń