Od soboty wyższe mandaty

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:30
To już pewne: od soboty w górę idą opłaty karne, czyli mandaty. I to dużo, bo o 100 procent! A za co? Np. za brak nadzoru nad psem, za bałagan na posesji i w środku transportu. Czyżby zapowiadało się wprowadzenie drakońskich regulacji?
Mandat karny. Zdjęcie ilustracyjne
Mandat karny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Warszewski/Shutterstock

policjantka 1200 free
Policjantki. Dlaczego kobiety wybierają ten zawód?

Rośnie górna granica mandatu: było 250 zł, będzie 500 zł. Okazuje się jednak, że przepisy bynajmniej się nie zmieniają. Oznacza to, że Straż Miejska i policja będą nas karały dokładnie za te same wykroczenia, co wcześniej.


Posłuchaj
02:42 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_04_08 16-21-39.mp3 Będą wyższe mandaty (Zapraszamy do Trójki)

– Tak naprawdę nic się nie zmieni: dotychczas można było nakładać mandaty karne w wysokości od 50 do 250 zł – tłumaczy Marek Anioł, rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej. – Teraz, jeśli np. właściciel nie sprawuje nad psem właściwej opieki, a zachowanie zwierzęcia zagraża bezpieczeństwu, zdrowiu czy życiu innych osób, to strażnik czy policjant może nałożyć karny mandat do 500 zł – wskazuje.

– Wyższe stawki mandatów dotyczą także innych wykroczeń, głównie związanych z... bałaganem. Np. niewykonywanie obowiązku utrzymania czystości na nieruchomości – mówi dr Wojciech Górowski z Katedry Prawa Karnego UJ. – Ale uwaga, to związane jest z COVID-em, czyli dotyczy poleceń z Sanepidu, a nadal jest bałagan na nieruchomości – wyjaśnia.

Podobna sytuacja jest w przypadku bałaganu i brudu w "środku transportu". – Żeby było jasne: nie zmienia się wykroczenie, jego treść. Zmienia się to, że można dostać wyższy mandat – dodaje dr Górowski.

Nowe stawki wchodzą w życie już od soboty 10 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 16.24

pr

Czytaj także

Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:17
- Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, jak mają działać planowane zmiany dotyczące kodeksu wykroczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimowe mandaty – za co mogą nas ukarać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 05:00
W kodeksie drogowym znajduje się co najmniej kilka nakazów i zakazów, o których warto pamiętać zimą. Warunki atmosferyczne, drogowe oraz ekologia mogą być powodem uszczuplenia Twojego portfela nawet o kilkaset złotych! Sprawdź, za co zimą możesz dostać mandat! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tempo 30, czyli Strefa uspokojonego ruchu w miastach. Czy kierowcy przestrzegają ograniczeń?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:25
Tempo 30, czyli tak zwana Strefa uspokojonego ruchu kołowego w miastach, to jeden ze środków bezpieczeństwa, który został wprowadzony w większości zatłoczonych centrów. W oznaczonych miejscach kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do trzydziestu kilometrów na godzinę, co wymuszane jest nie tylko przez znaki, ale też trwałe elementy umieszczane bezpośrednio na jezdni. 
rozwiń zwiń