Czy przelecimy się nad Marsem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:50
Już w weekend będziemy mogli się przekonać, czy na Czerwonej Planecie można latać. Sprawdzi to autonomiczny dron Ingenuity, który przyleciał z Ziemi wraz z łazikiem Perceverance. Jeśli wszystko się powiedzie, wkrótce te dwa urządzenia będą wspólnie eksplorować Marsa.
Dron Ingenuity
Dron IngenuityFoto: PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech/HANDOUT

Perseverance Mars 1200 free.jpg
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ingenuity jest niewielką, lekką konstrukcją ważącą niewiele ponad kilogram. Unieść mają ją dwa połączone ze sobą śmigła. Jeśli oderwie się od powierzchni Marsa, będzie to pierwszy, historyczny lot na innej planecie. Niektórzy już teraz jego znaczenie porównują do pierwszego lotu braci Wright.


Posłuchaj
07:49 TOJKA Zapraszamy do Trojki 2021_04_09 16-40-01.mp3 Pierwszy lot na Marsie (Zapraszamy do Trójki)

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jakby to mogło się wydawać. I to z kilku powodów. – Po pierwsze: odległość między Marsem a Ziemią powoduje, że sygnał leci w jedną stronę kilkanaście minut. Nie jest więc możliwe bezpośrednie sterowanie Ingenuity – wyjaśnia Karol Wójcicki z portalu "Z głową w gwiazdach". – Jest on zaprogramowany, a my z Ziemi możemy tylko biernie się temu przyglądać. Wszystko oczywiście będzie bogato dokumentowane zarówno z pokładu Perseverance, jak i samego drona – dodaje.

Drugą, bardzo poważną trudnością jest powietrze, a raczej jego brak na Marsie. – Atmosfera na Czerwonej Planecie bardzo się różni od ziemskiej. Ma zupełnie inny skład: bez tlenu i azotu, jest za to głównie dwutlenek węgla, choć i tak jest niedużo – tłumaczy trójkowy ekspert. – Wyzwaniem jest latanie w takiej atmosferze, gdyż im jest ona rzadsza, tym trudniej się lata. Wymaga przede wszystkim śmigieł, które szybciej się kręcą – wskazuje.

Percevrance Rover's Descent and Touchdown on Mars (Official NASA Video)/YouTube NASA


– Pierwszy lot przewiduje wzniesienie się drona na wysokość ok. 1 metra i utrzymanie się "w powietrzu" przez ok. 30 sekund. Jeśli się powiedzie, kolejne próby będą bardziej zaawansowane i skomplikowane – wyjaśnia Karol Wójcicki. – Co ciekawe, Ingenuity nie był testowany na Ziemi z powodu braku odpowiednich warunków. W komorze próżniowej z powodu braku miejsca tylko wznosił się do góry i opadał – dodaje.

Jak Ingenuity poradzi sobie na Marsie, przekonamy się już w niedzielę.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 16.40

pr

Czytaj także

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 07:30
Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 07:25
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 
rozwiń zwiń