Symbol nieśmiertelności sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:00
Carillony to zazwyczaj bardzo duży i niezwykły instrument: tworzą go co najmniej 23 zestrojone ze sobą dzwony. I tyle właśnie mają te w Gdańsku – jedynym polskim mieście, w którym znajdują się działające carillony. Co więcej, pomimo pandemicznych ograniczeń, wciąż można posłuchać koncertów na nich!
carillon
carillonFoto: Jim Newsome/flickr

andra day forum 1200.jpg
Unikatowe głosy, czarodziejskie brzmienie trąbki

Na gdańskich carillonach dwa razy w tygodniu gra carillonistka Monika Kaźmierczak. Ponieważ instrument znajduje się w wieży kościelnej, zarówno dla artystki, jak i dla słuchaczy, którzy znajdują się poza budynkiem, słuchanie nie stwarza żadnego zagrożenia pandemicznego. I dlatego obecnie takie koncerty cieszą się coraz większym zainteresowaniem.


Posłuchaj
03:19 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_04_09 17-39-43.mp3 Urok i tajemnica carillonów (Zapraszamy do Trójki)

 

– Na świecie carillon był instrumentem, który grał podczas miejskich uroczystości, ale przede wszystkim – podczas targu. I tam grano hity swoich czasów. Tak jest do tej pory: w Holandii, Belgii koncerty carillonowe odbywają się w tzw. dzień targowy – opowiada Monika Kaźmierczak. – Natomiast w Gdańsku z jakiegoś powodu grano wyłącznie muzykę religijną: chorały protestanckie – wyjaśnia.

Gdańska carillonistka już od tego odeszła, udowodniła, że nawet na tak niezwykłym instrumencie można zagrać bardzo współczesne melodie: "Sound of Silence" czy motyw z "Czterdziestolatka". – Choć podczas każdego występu staram się zagrać jeden chorał. To jest przestrzeń miejska i bardzo ważne jest, aby ta muzyka była jak najbardziej wartościowa – wskazuje.

Monika Kaźmierczak i carillon/YouTube Culture.pl


– Przez to, że carillon jest instrumentem plenerowym, carillonista jest samotny w wieży. Ale dzięki temu mogłam się oprzeć pandemii – mówi Monika Kaźmierczak. – Kompozytorzy zaczęli dla mnie pisać, bo było ważne dla nich, że mimo tej sytuacji, mogli na żywo usłyszeć swój utwór. Carillon stał się swoistym symbolem nieśmiertelności sztuki – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mendykowski
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 17.43

pr

Czytaj także

Koncertowo poruszające dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 21:15
W kolejnej odsłonie autorskiej audycji Mateusz Tomaszuk znów zabrał słuchaczy w podróż poprzez kolory i czas. Czy udało mu się zbudować odpowiedni nastrój i sprawić, że ta podróż całkowicie nas pochłonęła? Posłuchajmy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockowo, melodyjnie i nie tylko o miłości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:05
– W "Trójkowo, rockowo" wybrzmią ładne melodie, nie tylko miłosne. Mimo że od takiej piosenki właśnie zaczniemy – zapowiedział Marek Wiernik, zapraszając na spotkanie z solidną dawką rockowego brzmienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzykontynentalna kuracja z wiosną w tle

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:00
Leczenie duszy dźwiękami płynącymi wprost z serca Afryki? Czemu nie! Zwłaszcza gdy dodamy do nich trochę rytmów zza oceanu i zza naszej wschodniej granicy, a całość doprawimy energetycznym folkiem z Wysp Brytyjskich.
rozwiń zwiń