1055. rocznica Chrztu Polski. Co wiemy o tym wydarzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:45
Nie znamy dziennej daty ani miejsca. Wiemy natomiast, że 1055 lat temu, w 966 roku, Mieszko I - jak podaje kronikarz - "przyjął chrzest wraz ze swoim ludem". Dziś po raz trzeci obchodzimy państwowe święto poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia. Co wiemy o tym historycznie ważnym momencie w dziejach naszego państwa?
Mieszko i
Mieszko i Foto: World History Archive / FORUM

Chrzest Polski Domena publiczna 280.jpg
Dziś Święto Chrztu Polski. Bp Miziński: pamięć o tym wydarzeniu powinna być kultywowana

14 kwietnia to data, którą historycy sugerują jako tę właściwą dla przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty, które potwierdzałyby tę teorię. Umiejscowienie czasowe wydarzenia, to niejedyny kłopot naukowców. Od lat trwa bowiem spór o ustalenie miejsca, w którym dokonało się przyłączenie naszego kraju do społeczności chrześcijańskiej. Wielu badaczy wskazuje na wyspę Ostrów Lednicki. To tam znajdują się relikty najlepiej zachowanej rezydencji pierwszego władcy. 


Posłuchaj
03:27 PR3_MPLS 2021_04_14-16-40-56_chrzest_polski.mp3 1055. rocznica chrztu Polski (Zapraszamy do Trójki)

Ustalenie miejsca  

– W procesie ustalania miejsca chrztu Polski pod uwagę brane są najważniejsze piastowskie grody. Przede wszystkim: Poznań, Ostrów Legnicki, Gniezno, a także Giecz – wylicza Andrzej Kowalczyk, archeolog.

– Myślę, że wydarzenie mogło mieć miejsce na Ostrowie Legnickim. Źródłową podstawą tego przypuszczenia są relikty basenu, które związane były z pałacem i kaplicą, ufundowanymi przez Mieszka I. W tamtych czasach tylko władca mógł być fundatorem kościoła pałacowego i towarzyszącego mu, monumentalnego budynku – wyjaśniał doktor Janusz Górecki z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

PIASTOWIE, CHRZEST POLSKI I POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO - Odc. 1 / Mówią Wieki 

Decyzja strategiczna

Warto dodać, że akt chrztu miał strategiczne wręcz znaczenie dla państwa i dla księcia. – Władca był pragmatykiem. Chrzest był mu niezbędny do realizacji celów wewnętrznych i zewnętrznych. Jednym z nich było utrzymanie kontaktów z resztą współczesnego mu świata. Wiek X to był czas prawdziwej eksplozji chrześcijaństwa – dodał Górecki. 

Chrzest Polski. Historia Polski w 5 minut. / Historia w 5 min 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 16.40

zch


Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gniezno czy Poznań? Spór o tytuł najstarszej stolicy Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:39
Kilka dni temu przy drodze wjazdowej do Gniezna od strony Poznania pojawiły się tablice z napisem "Gniezno. Pierwsza stolica Polski". Na reakcję Poznania, miasta, które od lat zabiega o prawa do tego tytułu, nie trzeba było długo czekać. Kto ma rację w tym sporze?
rozwiń zwiń