Europejski Zielony Ład: walka z degradacją środowiska

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:50
Degradacja środowiska to wyzwanie, któremu musi sprostać cały świat. Europa ma swój plan działania, unikalny na skalę międzykontynentalną.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Evdokimov Maxim

gołe stopy ziemia rośliny 1200 free.jpg
Zadbaj o stopy i pewnie stań na Ziemi!

Zniwelowanie emisji gazów cieplarnianych czy oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów to tylko początek długiej listy założeń. Unia Europejska zapewnia, iż wszystkie one, mimo że wymagające, są do zrealizowania. I nawet pandemia COVID-19 nie jest w stanie zatrzymać tej transformacji.


Posłuchaj
05:01 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_05_10 16-41-12.mp3 Europejski Zielony Ład walczy z degradacją natury (Zapraszamy do Trójki)

Europejski Zielony Ład/YouTube parpgovpl


– Europejski Zielony Ład jest zarówno naszą wizją kontynentu neutralnego klimatycznie, jak i bardzo konkretną mapą drogową wiodącą do tego celu – deklaruje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. – Jest to 50 działań do 2050 roku: począwszy od pierwszego w historii europejskiego prawa klimatycznego, poprzez gospodarkę o obiegu zamkniętym, aż po strategie bioróżnorodności, sadzenie drzew, ochronę cennej przyrody i zwierząt, recykling oraz gospodarkę odpadami – wylicza.

Europejski Zielony Ład kompasem w odbudowie europejskiej gospodarki po koronawirusie/YouTube Komisja Europejska w Polsce


– Unia Europejska, będąc w awangardzie w wielu dziedzinach, podjęła wyzwanie światowe. I uprzedzę argument krytyków, że skoro gdzie indziej na świecie emisje są duże, to działanie UE jest tu kroplą w morzu: w pewnym sensie tak. Jednak po pierwsze ktoś musi zacząć. Po drugie musi dać przykład. A po trzecie musi rozpocząć ważną dyskusję o tym temacie – tłumaczy Witold Naturski, p.o. dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – A że to się dzieje, być może częściowo dzięki Unii Europejskiej, już płyną dobre sygnały choćby z Chin – dodaje.

Europejski Zielony Ład | dr Magdalena Głogowska/YouTube Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Maja Mazurek
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 16.41

pr

Czytaj także

Kolej jako ekologiczny transport międzynarodowy. Niezwykły pociąg przejedzie przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 08:45
Za kilkanaście tygodni przez Polskę przejedzie pociąg nazywany Ekspresem Łączącym Europę (Connecting Europe Express). Pociąg rozpocznie swoją drogę na Bałkanach, a zakończy na Półwyspie Iberyjskim. Akcja, w której uczestniczą spółki PKP, organizowana jest w ramach Europejskiego Roku Kolei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:00
Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy. Praca drzew w Warszawie warta jest 170 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:25
Wreszcie policzono, ile warta jest ich praca. Tylko w Warszawie "zarabiają" aż 170 milionów złotych rocznie. Drzewa, bo o nich mowa, dbają o nasz klimat poprzez usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, produkcję tlenu czy magazynowanie dwutlenku węgla. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń