Śnieg latem? Doświadczenia chemiczne w domowym zaciszu. Trwa Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:10
Piknik Naukowy Polskiego  Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja do rodzinnego spędzania czasu i naukowego rozwoju najmłodszych. W ramach wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, które dostępne są również online. Część z nich zachęca do wykonywania prostych doświadczeń w domowym zaciszu. Najmłodsi w prosty i bezpieczny sposób mogą stworzyć sobie np. upragniony, zimny śnieg. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Doświadczenie można przeprowadzić wraz z młodymi naukowcami Wojskowej Akademii Technicznej. Wszystko w ramach trwającego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. –  Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Wszystko możemy zrobić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w piankę do golenia i sodę oczyszczoną   zachęcał kapral podchorąży Mateusz Szymański z Koła Naukowego Chemików Wojskowej Akademii Technicznej. 


Posłuchaj
03:24 PR3_MPLS 2021_05_11-16-48-01_piknik.mp3 Śnieg w domowym zaciszu. Doświadczenia chemiczne (Zapraszamy do Trójki)
 

24. Piknik Naukowy PR i CNK 1200.jpg
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK. Wirtualne namioty

 

Doświadczenia chemiczne 

  Jednym ze sposobów otrzymania zimnego puchu jest doświadczenie chemiczne, w którym łączymy ze sobą zwykłą drogeryjną piankę z sodą. Proces jest całkowicie bezpieczny i nie wymaga przygotowania. W wyniku połączenia składników zachodzi reakcja, w której otrzymujemy chłodny w dotyku, sztuczny śnieg. Produkt w dotyku odbiega lekko od prawdziwego puchu. Co jednak ważne, daje uczucie chłodu i jest lepki. Z łatwością możemy uformować z niego np. małą kulkę   dodał.

Klimat na całym świecie / Polskie Radio

Wydarzenia online

Na stronie internetowej Pikniku Naukowego zwiedzać można wirtualne namioty. Czeka w nich ponad trzysta nagrań wideo przygotowanych przez ponad sto instytucji. – Przez cały tydzień można oglądać różnorodne materiały wideo. Każdy odnajdzie tam coś ciekawego   zachęcała Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. Materiały podzielone zostały na sekcje tematyczne. Część z nich dotyczy m.in.: przyszłości, wynalazków, odkryć i nowych technologii, medycyny w obliczu zmian klimatu, rodziny oraz kultowych doświadczeń. 

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik trwa do 15 maja.   

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 16.48


zch