Hit sieci: zdjęcia na tle rzepaku. Jak je zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:50
Zdjęcia na tle kwitnącego rzepaku to hit mediów społecznościowych. Fotograf krajobrazu radzi, jak zrobić zdjęcie, by zabłysnąć wśród znajomych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Na samym początku należy podkreślić, że po polu staramy się chodzić tak, by nie zniszczyć i nie zdeptać roślin. W przypadku fotografii krajobrazowej warto pamiętać też o tym, że gumowce to podstawa. Połacie żółtego rzepaku to coś nietypowego dla nas, jako wzrokowców. Dlatego ten krajobraz tak bardzo nas przyciąga. W przyrodzie nie występują aż tak unikatowe barwy. Z tego powodu tak chętnie fotografujemy się na tle pól – wyjaśnił Jan Ulicki, fotograf krajobrazu.

Posłuchaj
03:18 PR3_MPLS 2021_05_27-17-37-32_rzepak.mp3 Zdjęcia w rzepaku. Jak osiągnąć dobry efekt (Zapraszamy do Trójki)

 

Dobre ujęcie

– Spróbujmy ustawić mniejszą wartość przesłony, tak by pierwszy plan był wyraźny, a tło rozmyte. Gdy robimy zdjęcie telefonem, warto włączyć tryb portretowy. Dzięki niemu uda nam się uzyskać efekt rozmytego tła i uwydatnić osobę, która znajduje się na zdjęciu. Warto zadbać także o kompozycję oraz o to, by zdjęcie było w miarę czyste i przejrzyste – radził fotograf. – Najlepsze godziny do fotografowania to tak zwane złote godziny (po wschodzie i przed zachodem Słońca). Światło jest wtedy bardzo miękkie. Gdy robimy zdjęcie w południe, na twarzy pojawia się wiele cieni. Nie jest to miłe w odbiorze. Zdjęcia wykonane w łagodnym świetle dają lepszy efekt. Gdy mamy do dyspozycji telefon, zalecam, aby pozmieniać funkcje, ustawienia i ekspozycję – dodał. 

JAK ROBIĆ zdjęcia/filmy w POLU RZEPAKU🌿 (i go nie zniszczyć?😮) / Filmujemy!

Poza obowiązkowa

– Gdy ktoś jest energiczny, warto poskakać nad polem i postawić na spontaniczność. Jednak gdy ktoś lubi się wdzięczyć przed obiektywem, można popróbować z wieloma pozami – zachęcał.   

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska (Radio Kraków) 
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 17.37

zch

Czytaj także

Michał Gruszczyński: interesuje mnie fotografia, w której jestem ja i mój bohater

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:00
- Zdarzyło mi się policzyć odwiedzone miejsca podczas zawodowych i prywatnych podróży fotograficznych i przekroczyłem liczbę 50. Do niektórych miejsc powracam kilkukrotnie, jak do Kirgizji – to była jedna z ciekawszych podróży. Zrobiłem tam pierwsze poważne i dobre zdjęcia, które zostały docenione - opowiadał w Dwójce fotograf Michał Gruszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śnieg latem? Doświadczenia chemiczne w domowym zaciszu. Trwa Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:10
Piknik Naukowy Polskiego  Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja do rodzinnego spędzania czasu i naukowego rozwoju najmłodszych. W ramach wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, które dostępne są również online. Część z nich zachęca do wykonywania prostych doświadczeń w domowym zaciszu. Najmłodsi w prosty i bezpieczny sposób mogą stworzyć sobie np. upragniony, zimny śnieg. 
rozwiń zwiń