Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:50
Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Galyamin Sergej

Dzień Dziecka w PRD 2021_koncert_1200.jpg
Dzień Dziecka w PR Dzieciom. Wyjątkowy koncert młodych artystów - TRWA TRANSMISJA

Dzieje mieszkańców i miasta

Zdjęcia umieszczone w ramach wystawy "Dzieci Kazimierza" na ogrodzeniu kazimierskiego przedszkola, w miejscowym ośrodku kultury oraz w Dzwonnicy Kultury ukazują ówcześnie najmłodszych mieszkańców m.in. w otoczeniu miejskiego krajobrazu, podczas organizowanych w przedszkolu prac ogrodniczych lub poobiedniej drzemki. Dzięki fotografiom można odnaleźć nie tylko samego siebie sprzed lat, ale i obiekty będące częścią historii miasta – kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja czy Esterkę – dziś nieistniejący budynek wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego na cześć swojej ukochanej Esterki Małach.

Posłuchaj
03:42 Trojka Zapraszamy do Trojki Dzien Dziecka Kazimierz Dolny 2021_06_01-15-40-14.mp3 Wystawa "Dzieci Kazimierza" – historia miasta na archiwalnych fotografiach (Zapraszamy do Trójki)

 

Okruchy pamięci

– Poznajemy dzieciństwo naszych dziadków z zupełnie nieznanej nam strony. To dużo zaskoczeń, a nawet szoku. Próbujemy odnaleźć i zidentyfikować osoby, które znajdują się na tych fotografiach – mówi Maks Skrzeczkowski, dyrektor kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Jestem przekonany, że każdy, kto przyjdzie na tę wystawę i jest związany z Kazimierzem, może odszukać kogoś z bliskich lub jakiś okruch pamięci, który zostanie przywołany i ożywiony przez te zdjęcia – dodaje.

Dotknąć historii

Historia naszych rodziców i dziadków jest możliwa nie tylko do oglądania, ale i do dotknięcia. Kazimierskie instytucje kultury oprócz zdjęć zebrały stare dziecięce przedmioty – zabawki, konewki, wiaderka, a także niegdyś służącą pracownikom przedszkola maszynę do pisania. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 01.06.2021
Godzina emisji: 15.40

kr

Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:00
Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Dziecka. Najważniejsze święto w roku, niezależnie od wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 10:10
W "Zagadkowej niedzieli" sentymentalna podróż do wspomnień i spotkań z nastoletnimi już gośćmi Zagadkowego Studia. Jak wyrosły dzieci, które tworzyły audycję? Czy nadal lubią czytać? Jak zmieniły się ich zainteresowania? Na spotkanie z Brunem Skalskim, wieloletnim uczestnikiem audycji, zaprosiła Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodkie poświęcenie dla okruszka – artyści opiewają swe dzieci w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:30
Nieprzespane noce, mnóstwo nowych obowiązków i życie wywrócone do góry nogami – te wszystkie zmiany, jakie przynosi ze sobą pojawienie się na świecie dziecka, są niczym wobec fali miłości, jaka zalewa wówczas jego rodziców. Żeby się o tym przekonać, wystarczy posłuchać kilku piosenek, które znani artyści zadedykowali swoim pociechom.
rozwiń zwiń