Dolny Śląsk stawia na edukację filmową dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:45
Dzieci w dolnośląskim Bolkowie będą musiały... chodzić do kina. I to przynajmniej raz w miesiącu. Wszystko po to, aby jak najwcześniej rozwijać w sobie zmysł artystyczny. Ale nie tylko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Zoriana Zaitseva

organy Shutterstock 1200.jpg
Zawód organista. Pasja trzynastoletniego Wojtka

Wizyta w kinie ma być czymś więcej niż tylko oglądaniem fabuły.  Dzieci uczą się, że należy być cicho, aby w trakcie seansu nie przeszkadzać innym. Wiedzą, że nie można myśleć tylko o sobie, ale trzeba też i o innych  mówi nauczycielka Natalia Zwolska.

Czy maluchy rozmawiają o tym, co dzieje się na ekranie?  U dzieci w klasach 1-3 jest to o tyle fajne, że bardzo przeżywają wszystko, co widzą na ekranie. Ogromne emocje budzą u nich zwierzęta.  dodaje pedagog.


Posłuchaj
03:06 TROJKA Zapraszamy do Trojki Edukacja filmowa dzieci 2021_06_07-16-41-18.mp3 Edukacja filmowa już dla przedszkolaków – na Dolnym Śląsku wprowadzono nakaz prowadzenia części zajęć w kinie (Zapraszamy do Trójki)

 

Centrum Kulturalno-Biblioteczne Gminy Bolków szykuje pełen pakiet zajęć kinowych dla dzieci od przedszkola aż do szkół ponadpodstawowych. Nie skończy się jednak wyłącznie na projekcjach.

 Są przewidziane zajęcia uzupełniające do treści filmów. W przypadku maluchów mogą to być malowanki, w przypadku starszych  wypowiedzi w języku kraju, którego dotyczy film, żeby dzieci zobaczyły, jak ktoś inny mówi, dowiedziały się, gdzie na mapie leży dany kraj, żeby zrozumiały, że w tych krajach dzieci zachowują się tak samo, mają podobne potrzeby, tylko mówią w innym języku  tłumaczy Jolanta Pawlik, koordynatorka projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

NHEF 2015/2016. Przedszkole / Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Przygotowany repertuar uwzględnia bajki, klasyki, ale też filmy opisujące historie regionalne  z Legnicy, Wałbrzycha czy Wrocławia. Dzieci już się cieszą, że wiedzę filmową będą mogły wykorzystać podczas lokalnych wycieczek z rodzicami.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 7.06.2021
Godziny emisji: 16.41

mk

Czytaj także

Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:00
Jak lotnictwo ratuje ludzkie życie? Czy można mieszkać na lotnisku? W jaki sposób lotnicy korzystają z alfabetu? Na te wszystkie pytania w Zagadkowym Studiu odpowiedziała Anna Litwinek – autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników", która sama sporo czasu bujała w przestworzach, służąc w Siłach Powietrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:50
Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
rozwiń zwiń