I Ty możesz zostać społecznym archiwistą!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 17:00
Nagrania, zdjęcia, wspomnienia osób, których już niekiedy dawno nie ma pośród nas, a może ludowy taniec czy inna forma dawnej kultury – to wszystko mogłoby przepaść w odmętach przeszłości, gdyby nie archiwiści. Decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych 9 czerwca został ustanowiony Dniem Archiwisty.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock

pieniądze, kieszeń 1200 free.jpg
Przeszukiwacze zapomnianych kieszeni


Mały, chudy, zgarbiony, w okularach, zagrzebany w stosie starych, zakurzonych papierów – tak kiedyś wyobrażano sobie archiwistę. Warto mieć świadomość, że ten wizerunek już dawno nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. A archiwistyka posługuje się obecnie najnowszą, czasami niezwykle wyrafinowaną, techniką.


Posłuchaj
03:48 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_06_09 16-42-47.mp3 Powstała platforma dla społecznych archiwistów (Zapraszamy do Trójki)

Właśnie 9 czerwca Centrum Archiwistyki Społecznej uruchomiło internetową platformę edukacyjną skierowaną właściwie do wszystkich. Można tam zapisać się na darmowy kurs archiwistyki, aby później, w sposób świadomy, zająć się dokumentowaniem historii: nagrywając wspomnienia bliskich lub znajomych, robić zdjęcia ludziom, obiektom, wydarzeniom.

– Archiwistą społecznym może zostać każdy. To są osoby w bardzo różnym wieku, o różnym wykształceniu i zainteresowaniach – mówi Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej. – Mamy m.in. pielęgniarkę, która postanowiła dokumentować historię swojego zawodu czy studenta informatyki, który nagrywa najstarszych mieszkańców swojego miasteczka, aby dowiedzieć się, jak im się żyło przed wojną i w czasie wojny – wskazuje.

– Chcemy pomóc takim ludziom, aby prowadzili działalność archiwalną z większym sensem, żeby zadbali o zbiory w sposób bardziej należyty, żeby były dobrze opracowane, z uwagą digitalizowane, żeby były zachowane wieczyście – wyjaśnia. – Wystarczy chęć udokumentowania tematu, który widzimy, że nie jest udokumentowany, a my pomożemy w całej pracy archiwistycznej – deklaruje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski 
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 16.42

pr

Czytaj także

Odnaleźć się na przedszkolnych fotografiach. Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:50
Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka przemawiania. Jakie tajniki skrywa retoryka?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:20
Sztuka mówienia przez wielu uważana jest za przestarzałą. Mimo to niewielu wie, jak wysłowić się poprawnie. W jaki sposób znaleźć w sobie wenę? Jak napisać porywającą mowę? Czego jeszcze nie wiemy o sztuce przemawiania, czyli retoryce? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamięć świata". Wyjątkowe płyty Polskiego Radia wpisane na Listę Krajową UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:30
Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.
rozwiń zwiń