IMGW ostrzega: Nadchodzi fala upałów i wysokich temperatur. Jak się przed nimi chronić?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 16:30
Pierwsza fala tegorocznych upałów wkracza do Polski. Tylko w najbliższy weekend temperatura w wielu miejscach przekroczy 30 stopni. Poza upalnymi dniami czekają nas także tzw. tropikalne noce. IMGW publikuje ostrzeżenia i apeluje o ostrożność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Todja

Cała Polska pokryła się alertami pogodowymi. Synoptycy ostrzegają przed wysokimi temperaturami. Długie przebywanie na słońcu może okazać się niebezpieczne dla wielu osób. – Już dziś, w Świnoujściu, padła rekordowa temperatura tego roku, 33,8 stopnia Celsjusza. W weekend, w województwie lubuskim można spodziewać się nawet 35 stopni. To spowodowało, że tamten rejon został objęty ostrzeżeniem meteorologicznym trzeciego stopnia – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. – Takie ostrzeżenie wydawane jest, gdy wartość maksymalnej temperatury przekracza właśnie 35 stopni. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy rejonu, w którym temperatura wynosi od 30 do 34 stopni i utrzymuje się dłużej niż dwie doby, a pierwszego, gdy nie przekracza tego okresu – wyjaśnił. 


Posłuchaj
05:06 PR3_MPLS 2021_06_18-16-16-42_upały.mp3 Weekend wysokich temperatur. Na co trzeba uważać? (Zapraszamy do Trójki)

 

Tropikalne noce

– Warto podkreślić, że mówimy tutaj o temperaturze maksymalnej. Ta minimalna w całym kraju również będzie wysoka i wyniesie od 16 do 25 stopni. Gdy minimalna wartość temperatury w ciągu dnia przekracza 20 stopni, mówimy o tzw. nocy tropikalnej. To niebezpieczna sytuacja. Wysokie temperatury w nocy nie pozwalają nam odpowiednie odpocząć i się zregenerować. Nakładające się na to upalne i słoneczne dni mogą sprawić, że dla wielu z nas będzie to trudny okres – apelował.  

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Jak sobie radzić? 

– Zmęczenie upałem będzie się nawarstwiać. Przestrzegamy, by w najcieplejszych godzinach, a więc między 11.00 a 17.00, nie wychodzić z domu i pozostać w cieniu lub w pomieszczeniu klimatyzowanym. Przebywając na zewnątrz, grozi nam utrata dużej ilości wody i przegrzanie organizmu. To może zakończyć się dla nas bardzo źle – przestrzegał. Podczas upalnych dni warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu napojów i zasłanianiu głowy.  Sprawdzony sposób to wypicie dobrego napoju. Jest nim woda z cytryną, miętą, ogórkiem i miodem. Takie połączenie sprawia, że pragnienie spada, a organizm jest nawodniony – poleciał. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 18.06.2021
Godzina emisji: 16.16

zch

Czytaj także

"Na zachodzie Polski tropiki". IMGW zapowiada upały na najbliższe dni

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 06:48
– Już w czwartek na zachodzie i południowym zachodzie Polski będzie upalna pogoda z temperaturą do 31 stopni. Pod koniec tygodnia taki upał będzie już w całym kraju, a na zachodzie zapanują tropiki – nawet 35 st. C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykańskie powietrze nad Polską. W większości kraju obowiązują alerty IMGW

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:33
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem pierwszego i drugiego stopnia niemal dla całego kraju. Nad Polskę napływa zwrotnikowe powietrzne znad północnej Afryki.
rozwiń zwiń