Trudny wybór: home working czy powrót do biura?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 16:00
Wstępne wyniki badania #wracamydobiur wskazują na coś zupełnie przeciwnego: bardzo dużo osób chce jak najszybciej powrotu do pracy stacjonarnej w biurze. Tymczasem powszechna opinia głosi, że Polacy niezwykle polubili pracę w domu. Czy firmy są gotowe na takie rozwiązanie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Julio Ricco

Pixabay Warszawa centrum wieżowce 1200.jpg
Czy biurowce przetrwają pandemię?

Alternatywą może być ewentualnie tryb hybrydowy: część pracy (np. 3 dni) zdalnie, część (dwa dni) w biurze. Jak szefowie zareagują na taki pomysł, co stanie się z przestrzenią biurową? Czyżby Polskę czekała gwałtowna zmiana rynku pracy, ale także rynku deweloperskiego w segmencie biurowym?


Posłuchaj
04:02 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_06_21 15-49-52.mp3 Czy Polacy chcą wrócić do biur? (Zapraszamy do Trójki)

– Nie trzeba dojeżdżać do pracy, oszczędza się dużo czasu, nie korzystając z komunikacji miejskiej. W domu jest ciszej i spokojniej niż w wielkim openspejsie – wylicza zwolenniczka pracy zdalnej. – Są tacy, którzy nie mają warunków do pracy w domu, albo nie potrafią się zmotywować do pracy, żeby być bardziej wydajnym i efektywnym – przedstawia swoje argumenty osoba preferująca prace w biurze.

Teraz, kiedy pojawiła się możliwość powrotu do pracy stacjonarnej, badanie #wracamydobiur ma zbadać, czy pracownicy bankowości, handlu, reklamy i branży IT właśnie tego chcą. Docelowo ma zostać przebadanych blisko 5000 osób, ale wstępne wyniki już wskazują, że zainteresowanie taką możliwością jest spore.

– Ludziom trudno jest zachować równowagę życiową, kiedy pracują zdalnie. Biuro jest odpowiedzią na ten problem – tłumaczy Ola Stankiewicz, badaczka, socjolog, wykładowca psychologii. – Ludziom brakuje kontaktów i relacji nie tylko ze współpracownikami, ale okazuje się, że bardzo potrzebują swoich zwierzchników, liderów, którzy mogą na bieżąco ich nie tylko kontrolować, ale także motywować – wskazuje.

– Co trzeci pracodawca uważa, że model zdalnego zatrudnienia przynosi gorsze efekty niż praca stacjonarna. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i najmniejszych firm – stwierdza Halina Kochalska, ekspert Krajowego Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jednak wyniki badań wyraźnie zależą od branży: – W mojej firmie robili badania czasu i efektywności pracy, gdyż klient miał obawy, czy pracownicy będą pracowali tak, jak dotychczas. Okazało się, że kiedy ludzie pracują w domu, to pracują jeszcze więcej – przyznaje jedna z pracownic branży IT.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Makowski
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 15.49

pr

Czytaj także

Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:50
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny powrót z domów do biur

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:00
Najpierw trudno się było do niej przyzwyczaić, teraz trzeba zacząć myśleć o rozstaniu z nią – praca zdalna stała się codziennością tysięcy Polaków w ciągu ostatnich tygodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna? Oczywiście, ale tylko z Dubaju!

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 18:00
A może rzucić to wszystko i wyjechać? Nie w Bieszczady, jak namawiał popularny niegdyś przebój, ale do... Dubaju! Zjednoczone Emiraty Arabskie namawiają bowiem tych, którzy mogą pracować zdalnie, aby zamieszkali właśnie u nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:35
W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
rozwiń zwiń