Niezwykła kolekcja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 18:30
Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Warszawie i w całej Polsce. Można tam zobaczyć m.in. powstańczy różaniec ulepiony z chleba czy karty do gry narysowane kredką, ale też relacje świadków, dokumenty i fotografie. A od piątku prezentowany jest także unikalny zbiór legitymacji powstańczych.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

Tadeusz Brodowski Powstanie Warszawskie 1200.jpg
Mój znajomy powstaniec

Ta kolekcja trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego w tajemniczych okolicznościach. Specjaliści mówią o jej ogromnej wartości historycznej i emocjonalnej, ale także rynkowej.


Posłuchaj
03:23 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_07_05 18-22-18.mp3 Cenna darowizna dla Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapraszamy do Trójki)

– Jesienią 2020 roku trafił do nas zbiór 382 legitymacji powstańczych. Należały do żołnierzy walczących w Śródmieściu w sierpniu, wrześniu 1944 roku – mówi historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. – To zgrupowanie "Chrobry II", ale także "Gurt", "Kiliński", "Bełt", "Ruczaj" i inne – wylicza.

– Pierwsze, co zrobiliśmy, to spis tych legitymacji i rozszyfrowanie pseudonimów. Prawie wszyscy już nie żyją – opowiada Katarzyna Utracka. – Ireneusz Rudnicki, który walczył w batalionie "Kiliński", a po wojnie został na emigracji w Anglii, potem w USA, był niesamowicie wzruszony. Pamięta, że poszedł z tą legitymacją do niewoli, jednak niestety nie pamięta, kiedy mu ją zabrano – wyjaśnia.

– To niezwykle cenny zbiór: szacujemy, że wprowadzony na rynek antykwaryczny, mógłby kosztować ponad milion złotych – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum. – Te legitymacje były przechowywane w obozie Lansdorf do wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Nie wiemy, czy zajął je Smiersz, czy Informacja Wojskowa, czy osoba prywatna. Uważamy jednak, że gdyby w latach 40. i 50. były w zasięgu polskich służb specjalnych, na pewno byłyby używane do inwigilowania środowisk powstańczych – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 18.22

pr

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 13:30
W piątek, w 76. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczczono powstańców i cywilnych mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaszono ogień, który płonął przez 63 dni, od 1 sierpnia. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podsumowuje tegoroczne obchody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina Witolda Kieżuna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:33
Witold Kieżun był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec - napisał w niedzielę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w reakcji na informację o śmierci profesora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 23:10
Przedstawiciele nurtu rewizjonistycznego krytykują polską politykę lat trzydziestych, przekonując, że powinniśmy zawrzeć pakt z III Rzeszą. Ich zdaniem taka decyzja pozwoliłaby uniknąć strat wojennych, a po zmianie frontu skorzystać z przynależności do obozu zwycięzców. To dość oryginalny sposób patrzenia na historię. Czy mamy do czynienia z poważną ofertą intelektualna?
rozwiń zwiń