Łódź uczci pamięć strajkujących włókniarek

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:07
Mija 50 lat, odkąd ulicami Łodzi przeszedł zwycięski strajk włókniarek. Data obchodów pokrywa się z 40. rocznicą "Marszu głodowego" kobiet, czyli największej demonstracji ulicznej okresu PRL. Aby uczcić pamięć strajkujących, miasto zorganizowało szereg wydarzeń. Wśród nich znalazły się gra miejska, spacery oraz okolicznościowe publikacje.
Ulica Piotrkowska w Łodzi
Ulica Piotrkowska w ŁodziFoto: shutterstock.com/Mariola Anna S

W lutym 1971 roku wybuchł strajk łódzkich włókniarek. Protestujący domagali się wycofania podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów pracy. Wydarzenia stały się ważne nie tylko dla mieszkańców Łodzi, ale też dla całego kraju, i bezpośrednio przyczyniły się do wycofania decyzji o podwyżkach cen mięsa i innych artykułów spożywczych.

– Wydarzenia zaszły w mieście, w którym kluczową rolę odgrywały kobiety. To one, ponieważ pracowały w zakładach włókniarskich, w większości uczestniczyły w strajku z 1971 roku. Ich odwaga i determinacja skłoniły komunistyczne władze do wycofania się z decyzji o podwyżkach cen – mówiła Ewa Kamińska-Bużałek, jedna z organizatorek.

Posłuchaj
03:46 PR3_MPLS 2021_07_16-17-42-57_włókniarki.mp3 Strajk łódzkich włókniarek. Obchody 50-lecia.

 


Wydarzenia 1971 roku

– "Marsz głodowy" był demonstracją związaną z niedoborem i źle funkcjonującą gospodarką. W sklepach brakowało produktów, wszędzie ustawiały się kolejki. Kobiety wyszły na ulice wraz ze swoimi dziećmi. Nikt nie spodziewał się takiej frekwencji. Szacunki są różne. Przyjmuje się, że ulicami Łodzi maszerowało w tamtych dniach nawet 50 tysięcy osób – opowiadała. 

– To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie o tych rocznicach. Na organizowanych przez nas wydarzeniach pojawia się coraz więcej osób, które mają już jakąś wiedzę. W wakacje zapraszamy chętnych do udziału w grze miejskiej zatytułowanej "Misja Janiny" i do podążania tropem bohaterki z początku lat 80. – zachęcała.

 50. rocznica strajku łódzkich włókniarek / Kocham Łódź

Łódzkie obchody 

– Kilka z naszych filii przekształciliśmy w punkty konkursowe, w których będzie można odpowiadać na pytania związane z historią Łodzi i przemysłu włókienniczego. Po zebraniu ośmiu stempelków za udzielenie prawidłowych odpowiedzi uczestnicy wezmą udział w losowaniu nagród. Na wszystko jest czas do końca sierpnia – wyjaśniła Dorota Sztyler z Biblioteki TUVIM w Łodzi. 

– Poza grą miejską przygotowaliśmy okolicznościowe spacery, za udział w których uczestnicy również będą mogli dostać stempelek. Zaplanowaliśmy m.in. "Spacer śladami włókniarek" oraz "Spacer śladami kobiet i opozycji PRL". Ponadto jesienią ukaże się książka zawierająca wspomnienia strajkujących w tamtych dniach kobiet. Pozycja już teraz budzi ogromne zainteresowanie łodzian – podsumowała Ewa Kamińska-Bużałek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agata Gwizdała
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 17.42


zch

Czytaj także

Sztuka ulicy wchodzi na salony. W Łodzi powstaje Muzeum Street Artu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:00
Unikatowa w skali świata łódzka kolekcja sztuki miejskiej doczeka się swojego miejsca. W mieście powstaje Muzeum Street Artu. Jak będzie funkcjonować? Czy możliwe jest zamknięcie ulicznej działalności w ramach jednej instytucji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajkowe motywy w przestrzeni miejskiej. Jak brzmią łódzkie "Fortepiany Wolności"?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:40
Wakacyjne niedziele to okazja do zapoznania się ze znanymi motywami z bajek. "Fortepiany Wolności" to flash mob organizowany w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Projekt skupia się na prezentowaniu popularnych utworów muzycznych, pochodzących z tamtejszych wytwórni. To wszystko w niecodziennej formie i aranżacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademickie Centrum Designu. Serce wzornictwa bije w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:35
W Łodzi powstało Akademickie Centrum Designu – ma ono służyć profesjonalistom i studentom z polskich uczelni artystycznych, ale także łodzianom i turystom. – Naszym celem jest przybliżenie pojęcia designu nie tylko tym, którzy się nim zajmują i chcą kształcić się w tej dziedzinie, ale też ludziom chcącym być świadomymi konsumentami – mówi dyrektor centrum Anna Łaszkiewicz.
rozwiń zwiń