Syberyjska Polonia. Jak wygląda życie kulturalne w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 18:30
Na Syberii trwa cykl spotkań polskich dyplomatów i dziennikarzy z lokalnymi wspólnotami polonijnymi. Delegacja, której przewodniczy ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski, była już w Irkucku, Usolu Syberyjskim i Wierszynie. Jak wygląda życie kulturalne syberyjskiej Polonii?
Zdjęcie ilustracyjne. Łowickie stroje ludowe
Zdjęcie ilustracyjne. Łowickie stroje ludoweFoto: Shuttrstock/Wiola Wiaderek

Życie kulturalne Polonii ściśle wiąże się z polską mową i kultywowaniem rodzimych tradycji. Na całym świecie nie brakuje też zespołów, wykonujących ludowe pieśni i tańce. – To temat rzeka. Na Syberii w każdym mieście działają organizacje polonijne. Wszędzie znaleźć można ludzi, którzy mówią po polsku lub śpiewają tradycyjne piosenki. Elementy kultury narodowej można znaleźć w każdym zakątku. Powszechne są również stroje ludowe oraz regionalne tańce – mówiła Ewelina Wiżentas, która studiuje w Polsce, by badać zwyczaje swoich przodków.

Posłuchaj
04:37 PR3_MPLS 2021_07_19-18-14-50_syberyjska_polonia.mp3 Polonia na Syberii. Jak kultywuje polskie tradycje? (Zapraszamy do Trójki)

 

Ośrodki polonijne

 W ośrodkach organizowane są konkursy taneczne, teatralne i festiwale polskiej piosenki. Mieszkańcy obchodzą też ważne narodowe święta. Celebruje się je w taki sposób, by połączyć obchody z edukacją na temat polskiej kultury  opowiadała przewodniczka Macieja Jastrzębskiego. – Gdy przypada jubileusz urodzin jakiegoś pisarza, staramy się zorganizować spotkanie z jego twórczością. Każdej wiosny, w skansenie muzeum etnograficznego urządzamy topienie marzanny, a w dniu przesilenia letniego, noc świętojańską – mówiła jedna z organizatorek. 

Polacy na Syberii - Zobacz jak naprawdę mają się Rodacy w Rosji [Irkuck] / Studio Wschód 

Rola kościoła

– Staramy się, by język był obecny nawet w modlitwach. Bilansujemy to tak, by Rosjanie nie czuli się dotknięci. Raz w tygodniu, zarówno w katedrze jak i w starym kościele polonijnym, odprawiamy mszę w języku polskim. Organizujemy również wydarzenia i święta w polskich wspólnotach. Gromadzi się na nich Polonia, niezależnie od wyznania. Ludzie przychodzą, bo wiedzą, że będziemy celebrować polskie zwyczaje – mówił ksiądz Włodzimierz Siek, proboszcz katedry w Irkucku. 

Przy katedrze odbywają się także zajęcia z języka polskiego. Można się go także uczyć na jednym z uniwersytetów. Obserwujemy odrodzenie się zainteresowania polszczyzną. Wiele osób przez lata nie miało możliwości uczenia się tego języka – dodał.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Korespondent: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 18.14

zch

Czytaj także

Wierszyna – kawałek Polski na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:52
– W rodzinnych domach moich rodziców wszyscy rozmawiali po polsku – wspomina mieszkanka syberyjskiej wsi Wierszyna, Ewelina Wiżentas. To w tym miejscu trwają uroczyste obchody 30-lecia oficjalnego wprowadzenia nauki języka polskiego do programu miejscowej szkoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus oczyma Polonii. Jak w pandemii radzi sobie polska diaspora?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:55
Polacy rozsiani po świecie również zmagają się ze skutkami koronawirusa. Jak sobie radzą i z jakimi obostrzeniami spotykają się za granicą?
rozwiń zwiń