Syberyjska Polonia. Jak wygląda życie kulturalne w Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Syberyjska Polonia. Jak wygląda życie kulturalne w Rosji?
Zdjęcie ilustracyjne. Łowickie stroje ludoweFoto: Shuttrstock/Wiola Wiaderek

Na Syberii trwa cykl spotkań polskich dyplomatów i dziennikarzy z lokalnymi wspólnotami polonijnymi. Delegacja, której przewodniczy ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski, była już w Irkucku, Usolu Syberyjskim i Wierszynie. Jak wygląda życie kulturalne syberyjskiej Polonii?

Życie kulturalne Polonii ściśle wiąże się z polską mową i kultywowaniem rodzimych tradycji. Na całym świecie nie brakuje też zespołów, wykonujących ludowe pieśni i tańce. – To temat rzeka. Na Syberii w każdym mieście działają organizacje polonijne. Wszędzie znaleźć można ludzi, którzy mówią po polsku lub śpiewają tradycyjne piosenki. Elementy kultury narodowej można znaleźć w każdym zakątku. Powszechne są również stroje ludowe oraz regionalne tańce – mówiła Ewelina Wiżentas, która studiuje w Polsce, by badać zwyczaje swoich przodków.

Posłuchaj

4:37
Polonia na Syberii. Jak kultywuje polskie tradycje? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ośrodki polonijne

 W ośrodkach organizowane są konkursy taneczne, teatralne i festiwale polskiej piosenki. Mieszkańcy obchodzą też ważne narodowe święta. Celebruje się je w taki sposób, by połączyć obchody z edukacją na temat polskiej kultury  opowiadała przewodniczka Macieja Jastrzębskiego. – Gdy przypada jubileusz urodzin jakiegoś pisarza, staramy się zorganizować spotkanie z jego twórczością. Każdej wiosny, w skansenie muzeum etnograficznego urządzamy topienie marzanny, a w dniu przesilenia letniego, noc świętojańską – mówiła jedna z organizatorek. 

Polacy na Syberii - Zobacz jak naprawdę mają się Rodacy w Rosji [Irkuck] / Studio Wschód 

Rola kościoła

– Staramy się, by język był obecny nawet w modlitwach. Bilansujemy to tak, by Rosjanie nie czuli się dotknięci. Raz w tygodniu, zarówno w katedrze jak i w starym kościele polonijnym, odprawiamy mszę w języku polskim. Organizujemy również wydarzenia i święta w polskich wspólnotach. Gromadzi się na nich Polonia, niezależnie od wyznania. Ludzie przychodzą, bo wiedzą, że będziemy celebrować polskie zwyczaje – mówił ksiądz Włodzimierz Siek, proboszcz katedry w Irkucku. 

Przy katedrze odbywają się także zajęcia z języka polskiego. Można się go także uczyć na jednym z uniwersytetów. Obserwujemy odrodzenie się zainteresowania polszczyzną. Wiele osób przez lata nie miało możliwości uczenia się tego języka – dodał.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Korespondent: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 18.14

zch

Polecane