Restauratorzy przygotowują się na czwartą falę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 17:00
Eksperci coraz głośniej zapowiadają nadchodzącą, czwartą falę pandemii. Na ponowne zamknięcie lokali gastronomicznych przygotowują się już ich właściciele. To jedna z branż najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Czy gastronomia poradzi sobie z kolejnym lockdownem? Co planują restauratorzy? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Restauratorzy już przygotowują się na nadejście czwartej fali pandemii i kolejny lockdown. Wielu z nich pracuje nad rozwijaniem dostaw, otwiera sklepy internetowe i produkuje naturalne przetwory. 

– Gastronomia to jedna z największych ofiar pandemii. Potwierdzają to dane o zaległościach przedsiębiorców. Na koniec maja wyniosły one niemal 744 miliony złotych. Liczba firm z zadłużeniem przekroczyła ponad 100 tysięcy. Poza tym przez okres pandemii przybyło ponad dwieście nowych podmiotów, które mają problem z bieżącymi płatnościami. To ogromna zmiana – wyjaśniała Halina Kochalska, ekspert rejestru dłużników.

Posłuchaj
03:08 PR3_MPLS 2021_07_20-16-41-04_gastronomia.mp3 Gastronomia przygotowuje się na czwartą falę pandemii (Zapraszamy do Trójki)

 

Straty w branży

– Przed pandemią zatrudnialiśmy 225 osób. Teraz jest to tylko 170. Gastronomia przeważnie uchodziła za rynek stabilny. Tym razem bardzo nią zachwiało. Musieliśmy radzić sobie bez dziewięćdziesięciu procent dochodów i dostosować się do czasu, w którym nie można było przyjmować gości. Skupiliśmy się na produtach gotowych. Chcieliśmy, by klienci mogli je odebrać i podgrzać w domu. W przypadku naszej restauracji nie było to jednak łatwe – mówił Mateusz Gessler, restaurator. – Myślę, że nikt nie jest przygotowany na czwartą falę. To będzie wielki cios dla branży. Moje restauracje już przygotowują się do wydawania dań na wynos  dodał. 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Upadające biznesy

Lockdownu nie przetrwało też kilka renomowanych restauracji. – W Krakowie zamknięto dwa lokale odznaczone gwiazdką Michelin. Wiadomo już, że nie wrócą na rynek. To były wspaniałe miejsca, które niestety nie wytrzymały presji funkcjonowania w pandemii. Ogłoszenie nowego lockdownu może okazać się zabójcze dla kolejnych z nich – wyrokowała Karolina Milczanowska, krakowska blogerka kulinarna. 

Restauratorzy robią, co mogą, by ratować swoje biznesy. Ze względu na specyfikę serwowanych dań niektórym z nich nie pomoże już nawet tryb zamówień na wynos. W wielu przypadkach serwowane potrawy nie przetrwałyby dowozu do klientów. 

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 16.41


zch

Czytaj także

Pandemia i lockdown rozbijają małżeństwa!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 17:30
Pandemia mocno odcisnęła się na kondycji małżeństw. Jak wskazują badania Eurostatu, w wielu miejscach na świecie przyspieszyła trend rozwodowy: we Włoszech nawet o... 60 procent! Jak na tym tle wypada Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wariant koronawirusa. Co wiemy o SARS-CoV-2 Delta?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:40
Naukowcy ostrzegają: Mamy do czynienia z nowym wariantem koronawirusa. Jak dodają, Delta wkrótce może okazać się odmianą dominującą, odpowiedzialną za największą liczbę zachorowań. Szczep wywołuje inne, nowe objawy. Należą do nich m.in. problemy ze słuchem. Czy jest się czego obawiać? O tym profesor Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista ds. chorób zakaźnych i zdrowia publicznego.
rozwiń zwiń