Szkodzą środowisku bardziej niż plastikowe słomki. Sopot mówi "nie" niedopałkom na plaży

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:52
W ciągu roku na świecie produkuje się około sześciu bilionów papierosów, a lwia ich część tuż po wypaleniu ląduje na plaży. "Pety na plaży" – to hasło sopockiej kampanii informacyjnej dotyczącej wpływu niedopałków na środowisko naturalne. Okazuje się bowiem, że aż 30 procent wszystkich niedopałków w Polsce nie trafia do koszy na śmieci. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Larina Marina

samochód elektryczny ekologia elektromobilność 1200.jpg
Więcej dla ekologicznej komunikacji. Ruszył program "Mój elektryk"

Plaga niedopałków na sopockiej plaży

Władze Sopotu ustawiły tablice informacyjne, mając nadzieję, że palacze zmienią swoje nawyki i przestaną śmiecić. Próbują zmienić świadomość konsumentów, którym często wydaje się, że niedopałek składa się wyłącznie z papieru, a więc niedługo ulegnie rozkładowi. 

Posłuchaj
03:53 Trojka Zapraszamy do Trojki Pety na Plazy 2021_07_21-17-47-15.mp3 Kampania informacyjna "Pety na plaży". Jak niedopałki wpływają na środowisko? (Zapraszamy do Trójki)

 

Źródło mikroplastiku

Jak wskazuje Natalia Kłoska-Hander z Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, niedopałki stanowią jeszcze większy problem niż plastikowe słomki, które w ostatnim czasie nierzadko są przedmiotem dyskusji ekologów. 

– Niedopałki rozkładają się na drobne cząsteczki i tworzą tzw. mikroplastik, który przenika wodą np. do organizmów zwierząt, a przy okazji wydziela toksyny, które przenikają do gleby i do wód morskich. Jedna trzecia niedopałków trafia na ulice. Bardzo dużym problemem są niedopałki na plaży, ponieważ jest to odpad mały i ciężko go wyłapać podczas mechanicznego oczyszczania – mówi ekspert. 

Mikroplastik | 24. Piknik Naukowy/Centrum Nauki Kopernik

Trujące substancje w plażowym piasku

W niedopałkach znajdują się m.in. takie substancje jak rakotwórczy benzopiren, arszenik, nikotyna i metale ciężkie, które uwalniając się, zatruwają środowisko naturalne. Organizacje ekologiczne alarmują, że niedopałków jest na plażach więcej niż foliowych siatek, pudełek po jedzeniu i prawie cztery razy tyle, co plastikowych słomek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Piotr Puchalski (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 17.47

kr

Czytaj także

Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:32
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 06:30
O tym, że owady są ważne dla naszego życia, dla przyrody, dla Ziemi, wiemy doskonale. A przynajmniej wiedzą to dorośli: dzieci często owadów po prostu się boją. Ruszył projekt Makowa Łąka – akcja edukacyjna, której celem jest przekazywanie najmłodszym wiedzy o owadach i o ich znaczeniu w naszym ekosystemie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata uzdrowiskowa. Co zyskują kurorty, a co turyści?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 06:25
Opłata uzdrowiskowa to obowiązkowa danina pobierana w miejscowościach turystycznych. W jaki sposób wpływa na lokalny budżet i czego w zamian za jej uiszczenie mogą oczekiwać urlopowicze?
rozwiń zwiń