Nowe atrakcje w Pałacu "Pod Krzysztofory" po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 17:30
Cztery lata prac, ponad 4 tys. m2 powierzchni i wydanych ponad 60 mln złotych. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że obiekt jest pod nadzorem konserwatorskim. O czym mowa? O remoncie i modernizacji Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Krakowa. Otwarty niedawno obiekt odwiedziła Trójkowa dziennikarka.
Pałac Pod Krzysztofory
Pałac "Pod Krzysztofory" Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Krakers Cracow Art Week mat prom 1200.png
Krakers. Trwa tydzień sztuki w Krakowie

Obecny Pałac Krzysztofory oferuje zwiedzającym wiele atrakcji: będzie można obejrzeć odkryte podczas remontu XVIII-wieczne polichromie czy znajdujące się w piwnicach najstarsze fragmenty średniowiecznych murów. Będzie też można wejść do krakowskiej szopki i zajrzeć do szatni Lajkonika, a na dziedzińcu czeka fontanna.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_07_27 17-16-03.mp3 Pałac "Pod Krzysztofory" otwarty po remoncie (Zapraszamy do Trójki)

– Arkadowy dziedziniec, charakterystyczny i bardzo często fotografowany element Pałacu Krzysztofory, zaprasza: "zostań tu, siądź, odpocznij, poczytaj...". Za zgodą konserwatora przeszkliliśmy go – wyjaśnia dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

To nie jedyne zmiany: pojawiły się windy, klimatyzacja oraz nowe, nawiązujące do bardzo starych, parkiety. Natomiast gabinet dyrektora muzeum zmienił lokalizację. – Skrzydło zachodnie, czyli to, które wychodzi na Stary Teatr, jest młodszym skrzydłem pałacu. I w czasie remontu zostało, mówiąc brutalnie, wybebeszone. Odkryto polichromie, które odrestaurowano – tłumaczy gość Trójki. – Wyszła z tego perełka – dodaje z dumą.

Następną atrakcją Pałacu Krzysztofory jest szatnia. Ale szatnia niezwykła, gdyż zajęta przez... Lajkonika. – On tu przez cały rok jest i śpi, niczym Śpiący Rycerz. Ale raz do roku w te stroje ubierają się chłopcy i wtedy ten Lajkonik dodaje miastu energii: raz do roku je definiuje – mówi dyrektor Niezabitowski.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Nowicka
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 17.16

pr

Czytaj także

Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:45
W Muzeum Starego Teatru (MICET) została otwarta niezwykła wystawa "Anna Dymna/336 kobiet". To swoisty katalog i przewodnik, w którym mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami znakomitej aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500-lecie dzwonu Zygmunt. Andrzej Betlej: obraz Matejki ugruntował jego legendę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:21
- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:44
Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
rozwiń zwiń