Nauka pływania w szkołach. Praktyczna umiejętność czy dodatkowy obowiązek?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 16:30
Ratownicy WOPR apelują do posłów i senatorów o wprowadzanie obowiązkowych lekcji pływania w szkołach. Statystyki utonięć każdego lata są niepokojące. Tylko w czasie trwających wakacji życie straciło już 145 osób. Czy obowiązkowe lekcje radzenia sobie w wodzie pomogłyby to zmienić? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

– W czasie trwających wakacji doszło już do wielu przypadków, również w sytuacjach rekreacyjnych. Utonięcia podczas kąpieli miały miejsce na zalewach oraz na rzece. Podczas pływania na desce mężczyzna w wieku 69 lat wpadł do wody.  Mimo akcji ratowniczej i reanimacji nie przeżył. Należy być bardzo uważnym. Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się w każdej chwili – apelował Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji. 

Posłuchaj
03:21 PR3_MPLS 2021_07_30-16-15-06_pływanie.mp3 Obowiązkowe lekcje pływania dla dzieci? (Zapraszamy do Trojki)

 

Obowiązkowa nauka

Ratownicy WOPR apelują o wprowadzenie nauki pływania do szkół. Czy taki kurs sprawiłby, że Polacy mogliby czuć się bezpieczniej? – Osoby, które się topią, na ogół nie umieją pływać. Nauka jest potrzebna, by ludzie mieli świadomość, co mogą zrobić, gdy przydarzy im się sytuacja krytyczna. Najgorzej jest w sytuacji, gdy osoby, które same nauczyły się pływać, dostają w wodzie skurczu. Przychodzi panika i to ona ich zabija. Dzięki nauce pływania wiedzieliby co zrobić i jak się zachować, by nie utonąć – wyjaśnił Jakub Gołębiowski, krakowski ratownik.

Nauka pływania od podstaw #1 - LEŻENIE NA WODZIE / WOPR Wejherowo

Lekcje w szkołach

W większości szkół można zapisać dzieci na lekcje pływania. Najczęściej jednak są one nieobowiązkowe. – Powstały programy, które są realizowane w tym momencie. Dotyczą one jednak ograniczonej liczby osób. Gdyby nauka pływania była obowiązkowa w szkołach, przynosiłaby doskonałe rezultaty. Wielu absolwentów akademii wychowania fizycznego ma uprawnienia instruktorskie do nauczania pływania. Oznacza to, że nauczyciele mogliby prowadzić tego typu kursy – dodał Tomasz Kozub, nauczyciel wychowania fizycznego jednej ze szkół podstawowych.

Jak dowodzą przeprowadzone badania, Polacy oceniają swoje umiejętności pływackie bardzo nisko. 32 procent ankietowanych przyznaje, że nie potrafi pływać. 36 procent uważa, że pływa słabo. Jednie 6 procent  spośród biorących udział w badaniach przyznało, że pływa dobrze i czuje się w wodzie bezpiecznie. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 16.15

zch

Czytaj także

Jak dzieci mogą poznać i chronić owady

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 06:30
O tym, że owady są ważne dla naszego życia, dla przyrody, dla Ziemi, wiemy doskonale. A przynajmniej wiedzą to dorośli: dzieci często owadów po prostu się boją. Ruszył projekt Makowa Łąka – akcja edukacyjna, której celem jest przekazywanie najmłodszym wiedzy o owadach i o ich znaczeniu w naszym ekosystemie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Kowalski: minister Czarnek burzy lewacki ład w polskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 14:40
- Lewackie środowiska chcą położyć łapy na całej młodzieży, demoralizować ich w państwowych szkołach i zrobić z nich pozbawionych walorów moralnych durniów - ocenił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski (KowalskiTV), który był gościem Michała Rachonia. Drugim rozmówcą była Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (Dzień Dobry Białystok).
rozwiń zwiń