Zaszczep się przy plaży. Ułatwienia w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:30
W kraju gwałtownie maleje liczba chętnych do szczepienia przeciw COVID-19. Tymczasem specjaliści ostrzegają, że wczesną jesienią może nadejść kolejna fala pandemii, jeśli Polacy nie nabiorą zbiorowej odporności. Aby zmniejszyło się zagrożenie pandemiczne, liczba zaszczepionych powinna osiągnąć poziom ok. 70 procent mieszkańców Polski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mother_ana

test covid ślina koronawirus Shutrterstock 1200.jpg
Polacy opracowali, tanią, szybką i prostą metodę przeprowadzania testów na obecność koronawirusa

Dlatego mobilne punkty szczepień pojawiają się w niecodziennych miejscach: w miniony weekend można było się zaszczepić w Powidzu, popularnej, położonej nad jeziorem, miejscowości wypoczynkowej w Wielkopolsce. Z tej okazji mogli skorzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści: do szczepień zachęcali strażacy miejscowej OSP.


Posłuchaj
04:30 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_02 17-17-38.mp3 Mobilne punkty szczepień docierają na plaże (Zapraszamy do Trójki)

– U mnie na szczęście nikt nie umarł, ale przechodziliśmy to bardzo ciężko. Dlatego zachęcam, aby ludzie się szczepili, aby wszystko wróciło do normalności – mówi młody strażak ochotnik Jakub Tocha, który wraz z całą jednostką był zaangażowany w promocję szczepień.

Mobilny punkt szczepień to przede wszystkim jednak możliwość zaszczepienia się przez mieszkańców Powidza: – Staraliśmy się dotrzeć poprzez media społecznościowe, stronę internetową, ulotki kierowane do wszystkich naszych mieszkańców – wylicza sekretarz gminy Powidz Beata Kwitowska. – A nawet poprzez takie kanały jak ambona – dodaje.

Nawet prawdziwy Kiler nie boi się szczepienia/YouTube Kancelaria Premiera


I to przyniosło rezultaty, bo do punktu szczepień zgłaszało się wielu mieszkańców: – Po pierwszym dniu było 60 osób zaszczepionych, po drugim 50, a dzisiaj już 60 – mówi sekretarz Kwitowska. – To istotnie poprawi także statystyki samej gminy: przed weekendem mieliśmy ok. 43 procent. Myślę, że teraz zbliżymy się do 50 procent, a może i przekroczymy – wskazuje.

Jak groźny jest wariant Delta koronawirusa/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 17.17

pr/kr

Czytaj także

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:32
– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe warianty koronawirusa. Kraska: musimy nadal zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:09
- Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zachęty do szczepień? Müller: być może zostaną zaprezentowane jeszcze dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:00
– Chcemy podsumować szereg działań, które zostały podjęte, a nie wszystkie mogą być szerzej znane opinii publicznej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia o zachętach do szczepień Piotr Müller, rzecznik rządu. Dodał, że nowe propozycje możemy poznać jeszcze dziś.
rozwiń zwiń