Brownie dla krwiodawcy. Niezwykła inicjatywa krakowskich restauratorów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 16:50
Wakacje to czas, kiedy punkty krwiodawstwa świecą pustkami. Kraków walczy o to, by krwi nie zabrakło, a pomagają w tym lokalni restauratorzy. Coraz więcej lokali zgłosiło chęć udziału w akcji, w ramach której po okazaniu zaświadczenia o oddaniu krwi można za darmo dostać smakołyk, kawałek ciasta czy  kawę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pressmaste

Andrzej Lis Forum krwiodawstwo 1200.jpg
Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Z punktu krwiodawstwa do restauracji

Inicjatywę zapoczątkował właściciel jednej z krakowskich restauracji Krzysztof Dąbrowa. Zauważył on, że regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa odwiedza mało osób. Zaprosił więc krwiodawców na ciasti i kawę, opublikował post w mediach społecznościowych i... lawina ruszyła. Za jego przykładem poszli inni lokalni restauratorzy.

Posłuchaj
02:49 Zapraszamy do Trojki krwiodawstwo restauracje 2021_08_04-16-39-01.mp3 Krakowscy restauratorzy zachęcają ludzi do oddawanie krwi, oferując im bezpłatne posiłki w dniu wizyty w punkcie krwiodawstwa (Zapraszamy do Trójki)

 

– U nas można dostać darmowe brownie. Zapraszamy również na wybrany napój – kawę, herbatę lub lemoniadę. W innych lokalach można wpaść na darmowe piwo lub drinka, na pizzę, kawę, sernik – wymienia Krzysztof Dąbrowa. – Jest nam strasznie milo, bo akcja była bardzo spontaniczna. Po oddaniu krwi można zrobić sobie trasę po krakowskich knajpkach, kawiarniach, restauracjach i spróbować różnych rzeczy dlatego, że oddało się krew, która może uratować czyjeś życie – mówi.

Krew potrzebna od zaraz

By otrzymać darmowy posiłek, wystarczy pokazać obsłudze lokali potwierdzenie oddania krwi lub książeczkę krwiodawcy z pieczątką. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie czeka na krew wszystkich grup, jednak najbardziej pożądane są grupy ARhD+, jak również RhD−, czyli A, B, AB i 0.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 16.39

kr

Czytaj także

Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:32
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turnusy uzdrowiskowe. Życie kuracjuszy w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 14:30
Dawniej pękały w szwach. Uchodziły za miejsca, w których można podreperować zdrowie i wzbogacić życie towarzyskie. W jakiej kondycji są dziś domy zdrojowe, uzdrowiska i kurorty? Z czym się zmagają i jaką mają opinię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkodzą środowisku bardziej niż plastikowe słomki. Sopot mówi "nie" niedopałkom na plaży

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:52
W ciągu roku na świecie produkuje się około sześciu bilionów papierosów, a lwia ich część tuż po wypaleniu ląduje na plaży. "Pety na plaży" – to hasło sopockiej kampanii informacyjnej dotyczącej wpływu niedopałków na środowisko naturalne. Okazuje się bowiem, że aż 30 procent wszystkich niedopałków w Polsce nie trafia do koszy na śmieci. 
rozwiń zwiń