Owce – ekologiczne kosiarki pałacowych trawników

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 18:20
Od kilku lat coraz głośniej mówi się o tym, że koszenie trawników jest nieekologiczne i lepiej zostawić je w stanie dzikim. Jednak jest miejsca, gdzie znaleziono równie ekologiczną alternatywę. Zatrudniono tam... 10 owiec, które do końca września będą miały jedno zadanie: pielęgnować "zielony dywan".
Owce wrzosówki
Owce wrzosówkiFoto: shutterstock.com/Niall F

niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Goście z lasu. Dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają miasta

Kosiarka hałasuje, produkuje spaliny, liście i łodygi ściętej trawy, schnąc, emitują toksyczne substancje, ścinanie powoduje wysuszanie podłoża oraz, last but not least, giną owady zapylające: oto główne argumenty ekologów przeciwko mechanicznemu koszeniu traw. Jednak pasące się owce to co innego: "koszą" trawę wolniej, dzięki czemu zdąży ona odrosnąć, to, co skoszą, jedzą, znika więc problem odpadów, nie hałasują i nie trują środowiska. Można powiedzieć, że same plusy! 


Posłuchaj
02:52 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_04 18-14-37.mp3 Owce zadbają o pałacową zieleń (Zapraszamy do Trójki)

 

W romantycznym ogrodzie księżnej Radziwiłłowej owce pasły się już przed wiekami, przede wszystkim stanowiły jednak element ozdobny. Teraz 10 owiec wrzosówek ma poważne zadanie: pielęgnację ogrodowej zieleni. – Okazuje się, że to wychodzi dużo taniej niż zatrudnienie 10 ogrodników – śmieje się Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, która zatrudniła zwierzęta jako "konserwatorów zieleni".

Teren nie jest mały: 15 hektarów. Czy owce podołają takiemu zadaniu? – Skoro górale wypasają owce na wielohektarowych halach górskich, to i tutaj sobie poradzą – zapewnia pałacowy ogrodnik Dariusz Oksztańczyk. – Jednak tutaj mają lepiej, bo teren jest nizinny – dodaje.

Lubin. Ekologiczne kosiarki już pracują/YouTube TV Regionalna pl


Na razie owce wzięto do pałacu w Nieborowie "na próbę", do końca września. Jeśli się sprawdzą, w przyszłym roku zostaną "zatrudnione" na stałe.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Grabowska (Radio Łódź)
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 18.14

pr

Czytaj także

Polskie tynki i farby zadbają o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:00
Hasło "Niech się mury pną do góry!" nigdy nie straciło na aktualności, szczególnie w Polsce, gdzie wciąż mamy duży deficyt mieszkań. Jednak w obecnych czasach nie wystarczy budować, należy jeszcze to robić z dbałością o środowisko, ekologicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaucja od butelek i innych opakowań. Projekt jest już przygotowany

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 06:55
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wprowadzenie kaucji od plastikowych butelek. Nieoficjalnie mówi się, że będzie ona wynosić 1–2 złote. Na czym polega program i jak ma wyglądać procedura? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:32
Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?
rozwiń zwiń