Z Japonii do Krakowa – niezwykły dar dla Muzeum Manggha

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:45
Słowo kimono oznacza "rzecz do noszenia". To tradycyjny strój japoński, w charakterystycznym kroju zbliżonym do litery T. Prosty, geometryczny kształt pozwolił skupić się na jego dekoracji. Zastosowanie wielu technik wsparte pomysłowością twórców sprawiły, że kimono stało się jedną z najpiękniejszych form japońskiej sztuki, a kolejne epoki kreowały jego określone style.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: supavat bursuk/Shutterstock

The Great Wave off Kanagawa 1200.jpg
Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

150 historycznych kimon prosto z Japonii trafiło do kolekcji krakowskiego Muzeum Manggha. To dar japońskiej rodziny Kizu, która kimona kolekcjonuje od lat międzywojennych XX wieku. Dzięki temu krakowska kolekcja kimon liczy w sumie ok. 500 sztuk, w tym na przykład stroje na uroczyste okazje, ale także np. kimona dla dzieci.


Posłuchaj
03:26 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_05 16-40-38.mp3 150 oryginalnych kimon trafiło do krakowskiego muzeum (Zapraszamy do Trójki)

– To gest absolutnie bezinteresowny: pan Kizu doszedł do wniosku, że jeśli chcemy te kimona traktować jako całość, zbiór, to nie będzie lepszego dla nich miejsca i nikt nie będzie o nie lepiej dbał i lepiej eksponował, niż muzeum, które jest do tego przygotowane – tłumaczy dyrektorka Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj. – Nasze muzeum jest japońskie, ale... na drugim końcu świata – dodaje.

– Mamy kimona kobiece, dziecięce, męskie. Obok dawnych są również kimona współczesne – wylicza dyrektorka muzeum. – Kimono żyje, kimono się rozwija, stąd z wdzięcznością przyjmujemy tego typu dary – wyjaśnia.

Jednak na wyeksponowanie podarowanych kimon przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać: w tym sezonie w Muzeum Manggha kulturę uzupełnia natura i wystawy sztuki botanicznej, które cieszą się rekordowym powodzeniem. – Jest to temat niezwykle ważny i nośny, związany z percepcją natury, ale też z relacjami między nami a naturą – opowiada Katarzyna Nowak, wicedyrektorka Muzeum Manggha.

Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna XXI wieku/YouTube mangghaKR


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Nowicka (Radio Kraków)
Data emisji: 05.08.2021
Godzina emisji: 16.40

pr

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe atrakcje w Pałacu "Pod Krzysztofory" po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 17:30
Cztery lata prac, ponad 4 tys. m2 powierzchni i wydanych ponad 60 mln złotych. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że obiekt jest pod nadzorem konserwatorskim. O czym mowa? O remoncie i modernizacji Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Krakowa. Otwarty niedawno obiekt odwiedziła Trójkowa dziennikarka.
rozwiń zwiń