Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych: 9. edycja już w niedzielę!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 15:45
W niedzielę 15 sierpnia, biegacze już dziewiąty raz ruszą Tropem Wilczym. "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to, jak mówią organizatorzy, największe tego typu wydarzenie na świecie. W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 75 tys. uczestników w 370 miejscach na całej Ziemi: w tym roku może być ich porównywalna liczba!
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: mat. prasowe

bieg tropem wilczym żołnierze wyklęci 1200.jpg
Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników. Przedstawiono szczegóły 9. Biegu "Tropem Wilczym"

Wszystko zaczęło się w roku 2011, kiedy to 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dwa lata później grupa pasjonatów i działaczy społecznych 1 marca postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Miał on charakter surwiwalowy i wzięło w nim udział ok. 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, bieg został przeniesiony na dzień 15 sierpnia.


Posłuchaj
02:53 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_13 15-42-07.mp3 Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Zapraszamy do Trójki)

– Bieg wymyśliło kilkanaście osób, które chciało w 2013 roku pobiec, aby upamiętnić polskich bohaterów. Nie było ich wielu, ale już rok później było 1500 osób na warszawskim biegu – mówi Barbara Konarska, rzeczniczka biegu. – W kolejnym roku to było 40 miast w kraju, czwarta edycja wybiegła już z Polski. W tej chwili mówimy o największym biegu pamięci na świecie, bo poza Ameryką Południową biegną wszystkie kontynenty – wylicza.

– Biegnę po raz czwarty: zarówno po to, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych, jak i po to, aby po prostu przebiec się w niedzielę rano - mówił jeden z uczestników poprzedniego biegu. – Zmęczenie się odczuwa, ale mógłbym jeszcze dalej biec, bez problemu – dopowiadał kolejny biegacz.

Ale to nie jest już tylko impreza biegowa, organizatorzy 15 sierpnia przygotowali szereg innych atrakcji. – Robimy też wesołe miasteczko dla dzieci, będą oczywiście rekonstruktorzy, też koncerty rockowe na żywo, będzie też można pobiesiadować – zachęca Barbara Konarska. – Ale najważniejsze, że między 10 a 14 stanie krwiobus i będzie można oddać krew – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 15.42

pr

Czytaj także

"Rodzice wyklęci" - o dzieciach, którym zabrano mamę i tatę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 23:15
Nie każde dziecko może spędzać Dzień Dziecka z rodzicami. Niektóre dzieci doświadczyły nawet zakazu wspominania o swoich matkach i ojcach, pomimo wielkiej rodzinnej miłości. Tak było w wielu tysiącach rodzin "żołnierzy wyklętych" i opozycjonistów z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol dziennikarstwa sportowego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:55
Legendarny komentator sportowy, dziennikarz m.in. Polskiego Radia, Radia Wolna Europa, TVP, ale także scenarzysta i tenisista - Bohdan Tomaszewski. Gdyby żył, obchodziłby właśnie setne urodziny. Przez dziesięciolecia komentował dla Polaków najważniejsze wydarzenia sportowe, a na jego relacjach wychowywały się kolejne pokolenia komentatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Festiwal Biegowy: kontrowersje wokół imprezy. W tle porozumienia warte miliony złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 13:52
600 tys. zł na ten rok i obietnica milionów na kolejne dziesięć lat - tak Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wspiera organizację Europejskiego Festiwalu Biegowego. "Niezwykle szczodrze obdarza publicznym groszem wymyśloną przez siebie imprezę biegową, choć na jej organizację nie rozpisał publicznego przetargu" - informuje serwis sadeczanin.info.
rozwiń zwiń