Odłóż telefon i żyj. "Daje do myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 17:00
W Częstochowie, podobnie jak wcześniej w innych miastach Polski, rozpoczęła się kampania, której celem jest uświadomienie przechodniom, jak groźne może być używanie i wpatrywanie się w smartfon w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii...
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: archimede/Shutterstock

shutterstock_394126987.jpg
Aplikacja ratująca pieszych – przyszłość polskich dróg?

Przy kilku przejściach dla pieszych w Częstochowie na chodnikach pojawiły się napisy tożsame z nazwą kampanii: "Odłóż telefon i żyj". W taki sposób Miejski Zarząd Dróg ostrzega pieszych przed bezmyślnym wchodzeniem na przejścia przez jezdnię.


Posłuchaj
03:49 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_13 16-50-02.mp3 Bez smartfona na przejściu (Zapraszamy do Trójki)

– Ma to zadziałać na świadomość wszystkich tych, którzy są uczestnikami ruchu drogowego, a czasami nie zdają sobie z tego sprawy. Piesi, dochodząc do przejścia dla pieszych, powinni zachować taką samą ostrożność jak kierowcy – tłumaczy Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg. – Owszem, teraz zmieniło się prawo i daje więcej uprawnień pieszym. To jednak nie zmienia faktu, że jeśli wejdą pod samochód, to prawo nie zwróci im życia, nie odda im zdrowia – wskazuje.

– To bardzo fajna akcja; sama kiedyś zasłuchałam się, mając słuchawki w uszach i prawie zostałam trafiona – przyznaje mieszkanka Częstochowy. – Dodatkowo daje do myślenia, bo tym telefonom poświęcamy dużo czasu, a może lepiej by było poświęcić innym aktywnościom i żyć pełnią życia – dodaje.

Odłóż telefon i żyj/YouTube Telewizja Orion w Częstochowie


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Słabikowska (Radio Katowice)
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 16.50

pr

Czytaj także

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 05:00
Znaki wskazujące maksymalną dopuszczalną prędkość to nie wszystko – respektuje je tylko 25% uczestników ruchu drogowego. W związku z tym konieczne są inne rozwiązania, które zmuszą kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tempo 30, czyli Strefa uspokojonego ruchu w miastach. Czy kierowcy przestrzegają ograniczeń?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 16:25
Tempo 30, czyli tak zwana Strefa uspokojonego ruchu kołowego w miastach, to jeden ze środków bezpieczeństwa, który został wprowadzony w większości zatłoczonych centrów. W oznaczonych miejscach kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do trzydziestu kilometrów na godzinę, co wymuszane jest nie tylko przez znaki, ale też trwałe elementy umieszczane bezpośrednio na jezdni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pieszy rzeczywiście będzie lepiej chroniony?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:00
1 czerwca wejdą w życie zapisy, które zmienią oblicze polskich dróg. Pieszy zostanie wyposażony w prawa, o których dotychczas mógł tylko pomarzyć. Czy jednak rzeczywiście wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na drogach? 
rozwiń zwiń