"Mały roznosiciel nadziei" – w Polskim Radiu powstaje słuchowisko o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:25
"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 

Posłuchaj
03:33 Zapraszamy do Trojki Maly roznosiciel nadziei 2021_08_16-18-22-26.mp3 "Mały roznosiciel nadziei" powstaje radiowy spektakl poświęcony najmłodszym bohaterom Powstania Warszawskiego (Zapraszamy do Trójki)

 

Połączeni przeszłością i teraźniejszością

Historia jest oparta o wspomnienia powstańców warszawskich. Narratorem słuchowiska jest Pan Stanisław, który współcześnie opowiada 11-letniemu chłopcu o swojej roli w sierpniowym zrywie. Jest to rola małego listonosza, który przenosił nie tylko listy, nowiny i informacje o rozdzielonych bliskich, ale i nadzieję. 

W radiowym spektaklu pojawiają się zarówno dzieci, jak i dorośli. – Historia Powstania Warszawskiego jest opowiedziana słowami bohaterów połączonych z przeszłością i teraźniejszością. Wszyscy ci, którzy będą słuchali słuchowiska, będą mogli przenieść się do tamtych czasów, ale też wynieść naukę do czasów teraźniejszych – zapowiedziała organizatorka akcji "BohaterON – włącz historię!" Agnieszka Łesik-Krajewska.

Nieśli listy i pocieszenie

W rolę małego Stasia wcielił się Kosma Press. – Mały Staś na początku Powstania Warszawskiego ucieka z domu. Chce być jak swoja siostra i tata, pomóc w powstaniu. Zajmuje się roznoszeniem listów, a zarazem pocieszaniem członków rodziny powstańców – opowiada młody aktor. – To musiała być duża odwaga. Podziwiam te osoby – przyznaje.

Kosma Press Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński Kosma Press Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Premierę słuchowiska zaplanowano na początek września. Ma ono posłużyć jako materiał edukacyjny projektu "BohaterON w Twojej Szkole" i w autentyczny, ale przystępny sposób przybliżyć uczniom rzeczywistość Powstania Warszawskiego.

powstanie serwis 1200.jpg
1944 - Powstanie Warszawskie. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

W ubiegłym roku w trakcie gali nagród BohaterOn srebrny BohaterOn trafił do Zespołu Historii i Serwisów Specjalnych Portalu PolskieRadio.pl. Wyróżnienie przyznano za serwis "Bitwa Warszawska 1920".

Nagroda BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich | SPOT/BohaterOn

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 18.22

IAR/kr

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "Jak opadł kurz, zobaczyłem jatkę z ludzkich ciał"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 06:00
13 sierpnia 1944 roku, wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi. Kiedy żołnierze Batalionu "Gustaw" zdobytym pojazdem wjechali w ul. Kilińskiego przy Podwalu nastąpiła ogromna eksplozja. Śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 14 sierpnia 1944. "Przez niemiecką obronę nie można było przedostać się ze Starego Miasta na Żoliborz"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 05:40
Czternasty dzień powstania. Głównym punktem walk jest Stare Miasto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 
rozwiń zwiń