Czy Kraina Wygasłych Wulkanów zdobędzie uznanie UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 18:20
Najpierw były dwa lata starań. Teraz trwają przygotowania, bo już wkrótce na Dolnym Śląsku pojawi się komisja ewaluatorów. Mają zadecydować, czy Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To szansa na turystyczny, a co za tym idzie, także gospodarczy rozwój całego regionu.
Ostrzyca, śląska Fudżijama
Ostrzyca, śląska FudżijamaFoto: Dziajda/Shutterstock

shutterstock_773743075 dzieci kino film 1200.jpg
Dolny Śląsk stawia na edukację filmową dzieci

W rejonie Gór i Pogórza Kaczawskiego roztacza się Kraina Wygasłych Wulkanów – jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Są to tzw. góry zrębowe: z zapadniętymi rowami i wyniesionymi w górę zrębami. Wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego można podziwiać dzięki obecności bazaltowych wzniesień dawnych wulkanów. Najstarsze skały pochodzą z kambru i liczą ponad 500 mln lat.


Posłuchaj
03:53 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_08_17 18-12-38.mp3 Kraina Wygasłych Wulkanów (Zapraszamy do Trójki)

– W 2019 roku, kiedy złożyliśmy dokumentację aplikacyjną, musieliśmy wykazać spełnianie wielu różnorodnych kryteriów przez nasz region – opowiada Julia Jankowska z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. – Dotyczą one zarówno spraw przyrodniczych, takich jak ochrona i popularyzacja dziedzictwa, ale również spraw związanych z aktywnością społeczną, z zabytkami i dziedzictwem kulturowym – wylicza.

Nad programem wizyty ekspertów z UNESCO pracują intensywnie przedstawiciele samorządów z regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego. – To jest szansa dla wszystkich samorządów w tym regionie i każdy chce wypaść jak najlepiej, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – tłumaczy burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski.

To będzie niezwykła wycieczka o bardzo napiętym programie. – Ewaluatorzy muszą zobaczyć bardzo dużo miejsc, aby sprawdzić, czy rzeczywiście region jest atrakcyjny pod wieloma względami, ale także czy my, mieszkańcy i włodarze naszych gmin, dbamy o nasze dziedzictwo i odpowiednio je udostępniamy – wyjaśnia Julia Jankowska.

Niezwykli goście mają do obejrzenia i oceny 130 atrakcji regionalnych, w tym wieś Czaple – Wioskę Piasku i Kamienia, czy też działającą w Dobkowie Sudecką Zagrodę Edukacyjną, gdzie można na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi i zobaczyć erupcję wulkanu.

Film promujący Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów/YouTube Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Bieniek (Radio Wrocław)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 18.12

pr/mk

Czytaj także

Naturalne skarby Dolnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:00
– Sudecka zagroda edukacyjna to nowoczesne centrum nauki o Ziemi, gdzie wszystko staje się przygodą – mówi Grażyna Dobroń
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jezioro z historią. Podlegnickie Jezierzany na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 16:50
Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych swoje wakacje spędzali tam górnicy. Po drewnianych kempingach nie ma już śladu. Zostało jedynie kilka betonowych budynków i wiele wspomnień. Jezioro w Jezierzanach wraz z przyległym terenem wkrótce będzie można kupić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:32
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?
rozwiń zwiń