Udział w spisie powszechnym. Za odmowę grożą kary

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Udział w spisie powszechnym. Za odmowę grożą kary
zdj. ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/Shutterstock

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To procedura obowiązkowa. Coraz częściej pojawiają się jednak kary za odmowę wzięcia w niej udziału. 

Podstawową formą wzięcia udziału w spisie powszechnym jest samodzielne wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej. Mamy na to czas do końca września. Gdy jednak wcześniej zadzwoni lub przyjdzie do nas rachmistrz spisowy, zgodnie z prawem nie możemy mu odmówić wzięcia udziału w badaniu. Za odmowę grozi grzywna.

Posłuchaj

3:07
Spis powszechny. Niechętnym grożą kary (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uporczywe odmowy

Kara za odmowę wzięcia udziału w spisie nie jest jednak nakładana od razu. Wszystko zależy od uporczywości. – Są różne sytuacje. Telefon rachmistrza spisowego może nas zaskoczyć lub zastać w pracy. W takiej sytuacji możemy umówić się na inny termin. Za uporczywą odmowę uważa się sytuację, w której każda kolejna próba rachmistrza, spotyka się ze stanowczym stwierdzeniem, że dana osoba się nie spisze i nie wyraża chęci wzięcia udziału w badaniu. To przesłanki do uruchomienia procedury – wyjaśnił Janusz Pappelbon, wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

– Rachmistrz sam nie naukłada kary. Wnioski o ukaranie wysyła na policję, która prowadzi dochodzenie. Następnie kieruje sprawę do sądu, który podejmuje ostateczną decyzję. Na osoby, które nie dopełniły obowiązku, może tym samym nałożyć grzywnę w wysokości do pięciu tysięcy złotych – usłyszeliśmy. 

Spot NSP 2021 – wersja bez napisów / Główny Urząd Statystyczny GUS

Został ponad miesiąc

W całej Polsce urzędy statyczne skierowały na policje około osiemdziesięciu takich wniosków. W kraju spisało się już pond 21 mln obywateli, czyli około 55 proc. Polaków. Ci, którzy już to zrobili, twierdzą, że procedura jest bardzo prosta. 

– Wzięłam udział w spisie przez internet. Całość zajęła mi piętnaście minut. Procedura wcale nie jest uciążliwa – mówiła jedna z mieszkanek Olsztyna.

Jak wypełnić formularz spisowy NSP? - film instruktażowy / Główny Urząd Statystyczny GUS

Spis powszechny

Spis powszechny organizowany jest raz na dziesięć lat. To jedyny sposób na zebranie pełnych danych o kraju i jego mieszkańcach. Ma na celu ustalenie takich informacji jak to gdzie żyją, jak zarabiają oraz jakie mają wykształcenie. Spis stanowi podstawę do ustalania wysokości dotacji przekazywanych samorządom przez rząd. Wpływa także na tworzenie budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz na wysokość dotacji przyzwanych przez Unię Europejską i liczbę europosłów zasiadających w europarlamencie.

Uruchomiono też specjalną infolinię, na której można zgłaszać problemy związane z wypełnieniem formularza. Pod numerem 22 279 99 99 czekają pracownicy GUS, którzy przeprowadzają z nami spis przez telefon. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30 września. Pierwsze wyniki poznamy pod koniec roku. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Piedziewicz (Radio Olsztyn)
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 18.23

zch/kr

Polecane