Rysiek Riedel na muralu w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:30
Legendarny bluesman, wokalista i autor tekstów ma już w Tychach swój pomnik. Teraz doczekał się fantastycznego muralu, który powstał na ścianie bloku, w którym mieszkał – przy ulicy Filaretów 14.
Ryszard Riedel
Ryszard RiedelFoto: PAP/Jerzy Linder

Kairska uliczka Shuttertock 1200.jpg
Kolorowe myszy z Polski na murach w Kairze

Mural, który oficjalnie został odsłonięty w sobotę, 4 września, jest dziełem kolektywu Czary-Mury, który tworzą projektantka ceramiki Marta Piróg-Helińska oraz malarz Marek Grela. To podkreślenie, jakim rodzajem twórczości każde z nich się zajmuje, jest bardzo ważne, ponieważ ich murale są unikatowym połączeniem tradycyjnego malarstwa z uszlachetniającą je mozaiką. Stworzyli już m.in. murale upamiętniające Zofię Nałkowską (także w Tychach) oraz film „Sami swoi” (we Wrocławiu).


Posłuchaj
03:43 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_09_06-18-23-34.mp3 Ryszard Riedel upamiętniony na muralu w Tychach (Zapraszamy do Trójki)

– Najpierw długo pracujemy nad projektem. Ponieważ jesteśmy duetem, więc w każdym procencie musi nam obojgu odpowiadać, być doskonały dla mnie i dla Marka – opisuje proces powstawania Marta Piróg-Helińska. – Sztuka muralu przede wszystkim polega na tym, aby dobrze wyglądał z daleka. Trzeba nauczyć się tego odniesienia. I mieć trochę kondycji, żeby co chwila schodzić rusztowania i oglądać mural z odpowiedniej odległości – dodaje ze śmiechem Marek Grela.

Mural powstaje na ścianie czteropiętrowego bloku i ma ok. 130 mkw. – Do tego stopnia staramy się wpisać w otoczenie, że śmiejemy się, że odcień zielonej farby na muralu jest prawie identyczny z fragmentem elewacji pod balkonami. A odcienie szarości korespondują z odcieniem balkonów dwie ulice dalej… – opowiada artysta. – Więc mural jest integralną częścią całości i chcielibyśmy, aby się wydawało, że on jest tutaj od zawsze.

– Wielu mieszkańców odwiedzających nas tutaj na rusztowaniu mówiło, że znali Ryśka, gdy był mały, znali jego dzieci, widzieli, jak się tutaj przechadzał ulicami – wspomina swoja pracę Marek Grela. – Ale też zdarzały się pytania przejeżdżających osób na rowerach: „A dlaczego właśnie tutaj?”. I było zaskoczenie, kiedy tłumaczyłem – dodaje.

– Gdy widzimy hasło, które jest na szczycie muralu: "Zawsze warto być człowiekiem", możemy zastanowić się nad sensem istnienia, życia, bycia. I muzyki – mówi Marta Piróg-Helińska.

Mural z wizerunkiem Ryśka Riedla w Tychach/YouTube Tychy w obiektywie

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 18.23

pr

Czytaj także

Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:13
Zatrzymane w kadrze wizerunki ulic, podwórek, architektonicznych detali oraz codzienne życie mieszkańców dzielnicy – to wszystko można od dziś zobaczyć na wystawie "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka", zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pocztówka ze wspomnień. "Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:45
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zieleń miejska. "To inwestycja, która się opłaca"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:45
Im więcej zieleni, tym społeczeństwo jest bogatsze. Do takich wniosków doszli ekonomiści. Jak przyroda wpływa na bogacenie się społeczeństwa?
rozwiń zwiń