Od dramatycznych problemów ze zdrowiem, do sukcesu. Historia mistrzyni świata

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 17:17
– Byłam bardzo ruchliwym dzieckiem. Nigdy nie chodziłam, tylko zawsze biegałam po domu. W wieku ośmiu lat udało mi się trafić na akcję "Lato w mieście", gdzie były darmowe zajęcia, i zakochałam się od pierwszego wejrzenia – mówi Natalia Kałucka, mistrzyni świata we wspinaczce na czas, wspominając swoje początki w tym sporcie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Artie Medvedev/Shutterstock

Mirosław 1200.jpg
Wspinaczka sportowa: polskie podium w Moskwie. Kałucka mistrzynią świata, Mirosław trzecia

Swoją pasję od dziecka dzieli z siostrą Aleksandrą, z którą także rywalizowała w drodze po tytuł zdobyty w Moskwie. – Lubię biegać [po ścianie – przyp. red.] z moją siostrą. Nie mamy z tym problemu, tak jest lepiej, bo mniej się stresuję. Wiem, że jeśli ja popełnię jakiś błąd, to przynajmniej moja siostra zyska i wygra – opowiada Natalia Kałucka. W finale, w którym rywalizowała z Rosjanką Juliją Kapliną, pokonała 15-metrową ścianę w nieco ponad 7 s. 


Posłuchaj
03:36 _PR3_AAC 2021_09_22-17-16-39 wspinaczka.mp3 Walka i wytrwałość. Historia Natalii Kałuckiej (Zapraszamy do Trójki)

 

W sukces początkowo nie mogła uwierzyć, bo – jak przyznaje – po zakwalifikowaniu się do finałowej czwórki pogodziła się, że będzie czwarta. – I tak było to dla mnie bardzo duże osiągnięcie – przyznaje. O swojej drodze do tytułu mówi, że najważniejsze były myślenie i nastawienie psychiczne. – Dziewczyny, które były ode mnie starsze, miały bardzo duże oczekiwania, a jak wiemy, oczekiwania są wrogiem rezultatu. Nie stresowałam się już, miałam uśmiech na twarzy i świetną zabawę – przyznaje Natalia Kałucka. 

Droga do sportu i sukcesu nie była jednak usłana różami

Bliźniaczki urodziły się jako wcześniaki. Lekarze prognozowali, że mogą mieć bardzo poważne problemy ze wzrokiem, i ocenili, że dziewczynki prawdopodobnie nie będą chodzić. – Mama była bardzo uparta i od początku chciała, żebyśmy były samodzielne. Poświęciła nam dużo pracy i pieniędzy, przyniosło to rezultaty – podkreśla mistrzyni świata. 

Shutterstock Wspinaczka sportowa 1200F.jpg
Wspinaczka sportowa - jak zacząć z nią przygodę?

Dwa największe ośrodki w Polsce zajmujące się wspinaczką sportową to Tarnów i Lublin. Jak zaznacza Tomasz Mazur, trener Młodzieżowej Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej, pracujący także z zawodnikami AZS PWSZ Tarnów, wynika to z połączenia wiedzy trenerskiej i warunków do uprawiania sportu. 

Mówiąc o samej wspinaczce sportowej, Tomasz Mazur ocenia, że jest ona teraz wręcz modna w terapii osób z niepełnosprawnościami. – To różnorodny ruchowo sport, rozwija ciało w bardzo równomierny sposób. Dodatkowym atutem jest fakt, że w większości mówimy o wspinaniu się z osobą towarzyszącą. Wymaga to od partnera zaufania i odpowiedzialności – podsumowuje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 17.17

gs

Czytaj także

Ten głaz jest mój! Co to jest bouldering?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 15:30
Bouldering, to coraz popularniejsza forma wspinaczki, składającej się z niewielkiej liczby trudnych ruchów. Polega na wchodzeniu na kilkumetrowe wolnostojące kamienie. Rozmawiamy z mistrzynią Polski w boulderingu Mają Rudką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:00
Sto lat temu wyznaczały nowe drogi i w sukienkach wdrapywały się na szczyty - Tatr i polskiego feiminizmu. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne i szalone. Bohaterki "Kamiennego sufitu" - najnowszej książki Anny Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety na tatrzańskich szczytach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 23:15
Zmagała się z kontuzją po złamaniu nogi. Nie zniechęciła się jednak i zrealizowała plan: Anna Król napisała książkę "Kamienny sufit" o kobietach, które sto czy kilkadziesiąt lat temu nie bały się wyruszać na wyprawy w wysokie Tatry. Wyprawiła się ich trasami na Mnicha, Zamarłą Turnię czy Orlą Perć, opisała to, wczuwając się w minione warunki i nawiązując "psychiczny" dialog z poprzedniczkami.
rozwiń zwiń