Pociągiem do Chorwacji? Prawdopodobnie już w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:50
PKP Intercity rozważa uruchomienie bezpośredniego pociągu do Chorwacji. Jest to inicjatywa m.in. konsula honorowego RP w Chorwacji. Takie połączenie uruchomił już czeski przewoźnik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Denis Belitsky

– Wszystkie środowiska podkreślają, że istnieje potrzeba – a ja powiedziałbym, że konieczność – odtworzenia w najbliższym czasie siatki połączeń między stolicami europejskimi – mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

 Rozmawiamy dziś z dwoma firmami. Chcemy, żeby pociąg PKP Intercity jeździł z Krakowa do Rijeki i Splitu. Prowadzimy również rozmowy z RegioJetem, który jest bardzo zainteresowany uruchomieniem w przyszłym roku, z początkiem czerwca, połączeń na tej samej trasie – mówi Paweł Włodarczyk, konsul honorowy RP w Chorwacji.


Posłuchaj
03:51 TRÓJKA Zapraszamy do Trojki Pociag do Chorwacji 2021_09_27-16-41-57.mp3 Czy w przyszłym roku pojedziemy pociągiem nad Adriatyk (Zapraszamy do Trójki)

 

Czeski przewoźnik wyprzedzi nas w tych zamiarach, w przypadku PKP Intercity wiąże się to bowiem z wieloma problemami. – Uruchomienie każdego połączenia międzynarodowego wymaga współpracy przewoźników zagranicznych, uzgodnień w zakresie formowania składów na trasie przejazdu czy zapewnienia odpowiedniego taboru spełniającego warunki techniczne obowiązujące na terenie danego kraju – tłumaczy Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity.

– Podstawowym plusem kolei jest to, że nikt nie musi prowadzić samochodu – podkreśla Michał Wolański z Instytutu Infrastruktury Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaznaczając przy tym, że ten sposób podróżowania też nie jest oczywiście pozbawiony mankamentów. – Pociąg ma dwie podstawowe wady: po pierwsze jest droższy, porównując cenę biletu z kosztami benzyny, po drugie – samochodem dojeżdżamy spod domu pod sam hotel – wylicza ekspert.

Jak jednak przekonuje konsul, takie połączenie spodobałoby się wielu Polakom, którzy nie chcą podróżować samolotem lub samochodem. Mogliby wieczorem wsiąść do pociągu i następnego dnia być już nad Adriatykiem.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 16.41

Czytaj także

Rynek lotniczy w czasach pandemii. Czego możemy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:55
Francja odwołuje loty krajowe na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż dwie i pół godziny. Czy w Polsce rejsy krajowe nadal cieszą się powodzeniem? W jakich barwach rysują się perspektywy rynku lotniczego przed nadchodzącymi wakacjami? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:32
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?
rozwiń zwiń