Jak zachęcić dzieci do zabawy "bez prądu"?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:30
W gminie Santok pilotażowo powstały "podwórkowe świetlice". Zamiast komputera i elektronicznych gier proponują trzepak, gumę do skakania i zabawę w podchody. Bo celem tych nietypowych miejsc jest zachęcić najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu, z dala od ekranów komputera, telewizora czy telefonu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

dziecko geniusz inteligencja mądre Shutterstock 1200.jpg
Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?

Jeśli pogoda będzie sprzyjała, aż do zmroku dzieci pozostaną na podwórku. W przypadku deszczu i niekorzystnych warunków opiekunowie zaproszą je do świetlicy na gry bez prądu czy tradycyjne planszówki. Na razie takie „podwórkowe świetlice” funkcjonują w Gralewie i Starym Polichnie.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_10_04 18-24-06.mp3 Guma i klasy zamiast komputera i telewizora (Zapraszamy do Trójki)

– Za moich czasów, jak mama chciała mnie ukarać, mówiła: „Zrób to, bo nie pójdziesz na dwór!”. A teraz, jak mówi się, że dzieci mają wyjść na dwór, to mówią: „Mamusiu, co ja takiego złego zrobiłem, że mam iść na dwór?” – wspomina wójt gminy Santok Paweł Pisarek. – Patrząc na skutki, jakie wywołała pandemia, jakie spustoszenie psychiczne spowodowało to odcięcie dzieci od ich środowiska, od biegania na świeżym powietrzu, zdecydowaliśmy się na taką inicjatywę. Na razie testowo w dwóch miejscowościach, a potem będziemy starać się je otwierać w kolejnych – tłumaczy.

– Na dobrą zabawę nie ma złej pogody – dodaje Alina Nowak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna dłoń”, wspierającego tę inicjatywę. – Kiedy jest dobra pogoda, bawmy się w podchody, berka, chowanego i wszystkie takie zabawy, które można organizować na świeżym powietrzu – zachęca.

– Dobra zabawa na podwórku jest taka, że czasami podrą się spodnie, czasami się błotem ochlapie, ale to ma być frajda i przyjemność – potwierdza wójt Pisarek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Radio Zachód)
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 18.24

pr

Czytaj także

Jak być mamą w świecie nowoczesnych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:30
Nowoczesne technologie wkraczają dosłownie do każdej dziedziny naszego życia, także do wychowania dzieci. Czy są w tym pomocne, czy jednak wręcz przeciwnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:25
Z krajowych i światowych badań wynika, że problem nadmiernej masy ciała coraz częściej występuje u najmłodszych. Liczba otyłych dzieci i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 roku – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. – W przypadku dzieci od 10 do 16 lat odsetek tych z nadmierną masą ciała to ok. 20 proc., przy czym częściej dotyczy to chłopców niż dziewczynek – informuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra zabawa bez komputera. Olimpiada Gier Podwórkowych w Ropczycach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:55
Zośka, klasy, guma, kapsle – dawniej te zabawy wypełniały dzieciom nie tylko każdą szkolną przerwę, ale i godziny po powrocie z lekcji. By przypomnieć najmłodszym sposoby "analogowego" spędzania czasu, od siedmiu lat organizowana jest Olimpiada Gier Podwórkowych. Tegoroczna edycja odbyła się we czwartek 23 września w Parku Jordanowskim w Ropczycach. 
rozwiń zwiń