Dwójka dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 16:30
Filipińska dziennikarka Maria Ressa i rosyjski publicysta Dmitrij Muratow zostali laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. – Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju – ogłosiła przewodnicząca gremium przyznającego nagrodę Berit Reiss-Andersen. 
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021Foto: EPA/JEROME FAVRE/SERGEI CHIRIKOV

Komitet Pokojowej Nagrody Nobla podkreślił w uzasadnieniu, że wyróżnienie jest wyrazem szacunku dla wszystkich dziennikarzy na świecie, którzy w niesprzyjających warunkach bronią wolności słowa, niezależności prasy i demokratycznych wartości.


Posłuchaj
03:07 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_10_08 16-13-23.mp3 Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2021 (Zapraszamy do Trójki)

Maria Ressa jest dziennikarką i pisarką. W swoich materiałach opisuje nadużycia władzy, łamanie praw człowieka, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w jej rodzinnym kraju – Filipinach. Jest współzałożycielką serwisu internetowego Rappler, który prezentuje krytyczny stosunek do prezydenta Filipin Rodrigo Duterte.


Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021 Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021

– Wybór Filipin wskazuje, że dziennikarstwo w krajach globalnego Południa też jest bardzo istotnym elementem kształtowania się tamtejszych społeczeństw – mówi dr Justyna Nakonieczna-Bartosiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. – Bo Filipiny nie są jedyne: mamy Brazylię, całą Amerykę Południową, wiele krajów w Azji, gdzie ostatnimi ludźmi, którzy się sprzeciwiają i próbują zadbać o wolność innych, są dziennikarze.

Z kolei Dmitrij Muratow to rosyjski dziennikarz i redaktor naczelny gazety „Nowaja Gazieta” – jednego z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Jest ona źródłem informacji o nadużyciach władzy w Rosji i regularnie krytykuje działania prezydenta Putina. Od początku istnienia gazety zginęło sześciu jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowska. - Wybór rosyjskiego dziennikarza wyraźnie wskazuje, że Norweski Komitet Noblowski jest zaniepokojony sytuacją i w ten sposób wspiera działania dziennikarzy w Rosji i na Białorusi także – tłumaczy dr Nakonieczna-Bartosiewicz.


Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021 Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021

Dmitrij Muratow już zapowiedział, że część nagrody trafi do fundacji pomagającej chorym dzieciom, a część zostanie przeznaczona na wsparcie dla niezależnych redakcji. – Nie wiem, jak to wpłynie na cenzurę, ale mogę powiedzieć jedno: oprócz chorych dzieci tę nagrodę bezwarunkowo przekażemy na wsparcie dla niezależnych, samodzielnych, rosyjskich mediów – oświadczył.

Announcement of the 2021 Nobel Peace Prize/YouTube Nobel Prize


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Katarzyna Ingram (IAR)
Data emisji: 8.10.2021
Godzina emisji: 16.13

pr/PAP/IAR


Czytaj także

Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:40
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Amerykanin David Julius oraz urodzony w Libanie Ardem Patapoutian za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Ich badania mają ogromne znaczenie m.in. w leczeniu chronicznego bólu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do czego dzisiaj przydaje się fizyka?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 18:30
Przyznano Nagrody Nobla w fizyce. Otrzymali je Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann oraz Giorgio Parisi za „przełomowy wkład w zrozumienie złożonych systemów fizycznych”. Jak jednak ta dziedzina nauki wpływa na nasze życie? Czy nauka fizyki jest dzisiaj w ogóle potrzebna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:45
Nagrodę Nobla za rok 2021 w dziedzinie chemii trafiła do Niemca Benjamina Lista związanego z Instytutem Maxa Plancka oraz Szkota Davida W.C. MacMillana z Uniwersytetu Princeton. Otrzymali ja za "za osiągnięcia w rozwoju asymetrycznej organokatalizy".
rozwiń zwiń