Jazda na gapę, czyli adrenalina bez biletu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 18:00
Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, suma niezapłaconych kar za jazdę bez biletu sięgnęła już pół miliarda złotych, a rekordzista ma do zapłacenia 126 tys. złotych! Z danych KRD wynika także, że w ostatnich latach liczba gapowiczów wzrosła.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ireneusz S. Wierzejski/Wikimedia Commons/CC

Ok. 40 tys. osób w wieku 18-25 lat musi zapłacić mandaty na łączną kwotę ok. 45 mln złotych. Jednak najczęściej na gapę jeżdżą pasażerowie między 26. a 35. rokiem życia. Takich dłużników jest też najwięcej, bo niemal 110 tys. Młodzi wygenerowali jedną trzecią długu z tytułu podróży bez biletu, czyli ponad 150 mln zł.


autonomiczny elektryczny autobus Wiedeń 1200 free.jpg
Autobusy z przyszłością

Posłuchaj
03:48 TROJKA Zapraszamy do Trójki 2021_10_12 17-50-45.mp3 Gapowicze mają setki milionów złotych długu (Zapraszamy do Trójki)

Jaki jest powód, że nie płacimy za bilet? – Utrata pracy, zła sytuacja finansowa. Ale nie wierzę w prawdziwość takich tłumaczeń, biorąc pod uwagę, że połowa z tych długów to duże miasta – ocenia Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych i Komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów. – A w dużych miastach nie tyle brakuje pracy, co rąk do pracy – wyjaśnia swoją niewiarę.

A może powodem jest słaby stan taboru bądź brak punktualności? – Jeżeli się narzeka na komunikację miejską, to można z niej nie korzystać bądź domagać się od przewoźnika lub władz miasta, aby tę komunikację usprawniły. Natomiast to nie usprawiedliwia niepłacenia – dodaje dyr. Kulig.

Istnieje jednak jeszcze jeden aspekt tej sprawy: – Potrzeba adrenaliny. Część osób traktuje to jako przygodę: sprawdzają, ile mogą się posunąć w swoich „odważnych” decyzjach. I jazda na gapę jest jedną z nich, bo jest bardzo łatwo dostępna – tłumaczy psycholog Dagmara Seliga. – A wiele nie ryzykują, bo jedynie mandat – wskazuje.

Dwa lata z umundurowanymi kontrolerami w komunikacji miejskiej w Krakowie/YouTube Zarząd Dróg Miasta Krakowa Kraków


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Weronika Puszkar (Czwórka)
Data emisji: 12.10.2021
Godzina emisji: 17.50

pr


Czytaj także

Bilet do kasownika!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 07:30
Kasownik to urządzenie, z którym niemalże codziennie ma styczność większość użytkowników komunikacji miejskiej. Mało kto wie jednak, że spotykana na całym świecie maszyna została skonstruowana przez polskiego wynalazcę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociąg do nowoczesnych rozwiązań. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 11:29
W najbliższych dniach wszystkie tory prowadzą do Gdańska. Właśnie tam trwają Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, gdzie można zobaczyć m.in. nowe wagony PKP Intercity i pociąg wodorowy oraz zapoznać się z informatycznymi systemami zarządzania koleją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Inteligentnego Rozwoju: gdzie naukowcy-wizjonerzy spotykają się z biznesem i samorządami

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:30
W Toruniu już po raz piaty trwa trzydniowe Forum Inteligentnego Rozwoju. Od samego początku istnienia forum wiodącym tematem są wyzwania innowatorów związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych usług i produktów. Pomysłodawcy i organizatorzy skupiają uwagę nie tylko na projektach wdrożeniach, ale także na badaniach podstawowych, bez których innowacje nie powstaną – właśnie takie projekty szczególnie promują, aby zwiększyć szansę na wykorzystanie tych badań w przyszłości w praktyce gospodarczej.
rozwiń zwiń